Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?

Uzman klinik psikolog Yusuf Yerli´nin kurumsal web sitesinde bugün siz değerli ziyaretçilerimiz için "Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?" sorusunun yanıtına yer vereceğiz.

Günümüzde çok yaygın olarak karşılaştığımız durumların başında gelen kaygı bozukluğu durumu bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Günlük hayatlarımızı tamamiyle etkileyebilen bir durum olan anksiyete bize okulda, işte engelleyici bir hal alabilmektedir. Aşırı kaygı bulunan kişilerde sebepsiz bir şekilde rahatsız edici bir panik hali olmakta ve bununla beraber fiziki anlamda zorluklar ortaya çıkmaktadır. Kaygı problemi ile alakalı kişi tedari olmadığı durumlarda depresyon, panik atak gibi daha karmaşık halleride görmekteyiz.

Tamamen tedavi edilebilir bir durum olan, tamamen ortadan kaldırılabilir bir durum olan kaygı hali için uzman desteği almak istediğinizde web sitemizde bulunan numaramızı arayabilirsiniz.

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?


Yaşanan durumun ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmese de genetik açıdan kişinin yatkınlığı, kişinin yaşamış olduğu travmatik olaylar tetikleyici olmaktadır. Kaygı bozukluğunun en belirgin belirtileri şu şekildedir;

* Kaygı bozukluğu yaşayan kişide belirgin bir odak kaybı görülmektedir, bir işe odaklanma konusunda güçlük yaşar.
* Kaygılı olma durumunu arttıran düşüncelerden uzaklaşmak istediğinde ve endişenin kontrol edilmesinde zorluk yaşarlar.
* Kaygılı olma ile alakalı durumdan kaçınılmada sorun yaşarlar.
* Kişi kendini sebepsiz yere panik içerisinde hisseder.
* Hızlı bir şekilde, dengesiz bir biçimde nefes alıp verme hali görülür, çoğu zaman nefes darlığı beraberinde gelir.
* Kişinin uyku düzeni bozuk ve dengesizdir.
* Kaygı bozukluğu bulunan kişilerde heran olumsuz birşey olacak, heran kötü birşey olacağına dair vesvese hali bulunur.
* Gergin bir kişilik yapısında olurlar.
* Huzursuz bir kişilik yapısındadırlar.

Şiddetlil olan kaygı bozukluğunda kişide panik, evham, korku gibi haller görülmektedir. Gün içerisinde bir çok uyarıcı sebepten ötürü kaygı hali yaşanabilir. Kaygıyı ortaya çıkaracak olan durumlara bakmak ve bu durumların ortadan kaldırılması için gerekli adımları atmak gerekir. Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile " KAYGIYA SON!"

Anksiyetenin meydana gelişinde kişinin genetik veyahut çevresel faktörleri de etkili olmaktadır. Yukarıda sizlerle paylaştığımız maddelerden herhangi biri veya bir kaçının bir arada görüldüğü kişilerde kaygı bozukluğu olabileceğine dair bir işaret gözlemlenebilir. Bu durumların meydana geldiği her an teşhisin yapılması için uzmanlarımızdan destek alınması mümkündür.

Merak ettiğiniz tüm hususlar için bilgi almak adına incelediğiniz web sitemizde yer alan Whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Depresyonun Mevsimi var mıdır?
    Depresyon; arkadaşlarımız, yakınlarımız, çevremizdekiler çoğu kişiden duymuşuzdur bu kelimeyi ?Depresyondayım.?? Peki nedir bu depresyon?
  • Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli bilgilendiriyor. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? sorusunun geniş kapsamlı yanıtı için bu içeriği inceleyebilir ve anında bilgi alabilirsiniz.
  • Cinsel Terapi İle Tedavi Mümkün Mü?
    Uzunca bir süredir terapiler hakkında bilgileri aktardığımız kurumsal sitemizde bugün sizlerden gelen sorular arasında yer alan Cinsel Terapi İle Tedavi Mümkün Mü? konusuna değindik.
Whatsapp