Depresyon Tedavisi

Türk toplumunda oldukça yaygın olarak görülmekte olan ve kişilerin günlük aktivitelerini yerine getirmekte engelleyici bir faktör olan, kişinin yaşantısına engel olan, yoğun bir çökkünlük durumuna depresyon demekteyiz. Depresyon Tedavisi genellikle kliniğimizde psikoterapi ile yapılmaktadır. İlaç tedavisine gerek duyulduğunda ise uzman klinik doktorlarımız sizlere gerekli süreç hakkında bilgi vermekte olacaktır.

Hayatımızda belli dönemlerde çok mutlu, belli dönemlerde ise çok üzgün olabilmekteyiz. Üzülme hali de, sevinme hali de bizim için. Yaşamamız gereken en doğal duygu durumları arasındadır. Bazen yaşadığımız bu hisler malesef uzun sürebilmektedir. Özellikle yaşanan üzgün hal, depresyon hali 2 hafta ve daha fazladır devam ediyorsa durumun yetkili psikologlar tarafından değerlendirilmeye alınması önerilir. Yani kişi uzun süredir kendini yorgun hissediyorsa, isteksiz hissediyorsa ve bu durum kişinin günlük yaşantısını engelleyecek kadar fazlaysa uzman desteği almak en iyisi olacaktır.

Özellikle hayatımızdaki her duygunun, her üzgün halin, her mutsuz halin de depresyon olduğunu düşünmemek gerekir. Tüm bu hayatımız içerisinde bu durumların normal olabileceğini de bilmek gerekir. Bazı dönemlerde mutsuz umutsuz hissedebiliriz ama bu dönemler geçicidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu dönemler 2 hafta veya daha fazla sürüyorsa değerlendirmeye alınmasını öneririz.

Sizlere hazırladığımı bu içeriğimizde depresyon türlerini tek tek başlık halinde aktaracağız, hangi depresyon türünün hangi detayı içerdiği ile alakalı daha fazla bilgi edinmek adına lütfen bizlere sitemizde yer alan numaralarımızdan ulaşın..

DEPRESYON TÜRLERİ NELERDİR?

Maddenin/İlacın Yol Açtığı Depresyon Bozukluğu
Adet dönemi (Premenstrüel) Disfori Bozukluğu
Psikotik depresyon
Doğum Sonrası (Postpartum) Depresyonu
Mevsimsel Özellikli Depresyon
Katatonik Özellikli Depresyon
Atipik Özellikli Depresyon
Melankolik Özellikli Depresyon
Karma Özellikli Depresyon
Bunaltılı Sıkıntılı Özellik Gösteren Depresyon
Süregiden Depresyon – Distimik Bozukluk
Majör Depresyon

Tüm bu türlerin arasında en fazla şiddetli geçirilen tür MAJÖR DEPRESYON´dur. Bu durum kişide yoğun bir şekilde çökkünlük dönemi yaşamaya sebebiyet verir. Majör depresyon türünde kişi neredeyse tüm gün boyunca çökkünlük hisseder, bir çok etkinliğe karşın ilgisinde, isteklerinde azalma ve zevk kaybı ile başbaşadır. Hafta boyunca hemen her gün uykusuzluk durumu yaşar. Kişiden kişiye majör depresyon halinde belirgin kilo verme ya da belirgin kilo alma durumları olur.

Depresyon halinde kişi her gün yorgun, bitkin hisseder.

Depresyon Tedavisi ile alakalı detaylı bilgi edinmek ve aklınıza takılan tüm hususlar hakkında uzmanlarımıza danışmak için sitemizdeki whatsapp hattımızı kullanabilirsiniz. Whatsapp hattımız aracılığıyla bizzat Uzm. Klinik Psikolog Yusuf YERLİ ile görüşebilir ve sorularınızın yanıtlarını alabilirsiniz.

Daha hızlı iletişim kurabilmek ve daha kurumsal bir destek talebinde bulunmak için lütfen Kurumsal Instagram hesabımızı takip ediniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Takıntı Hastalığı Nasıl Geçer?
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye ait olan kişisel web sitesinde Takıntı Hastalığı Nasıl Geçer? sorusunun yanıtın bir kısmını ele alıyoruz, inceleyebilir ve anında randevu talebinde bulunabilirsiniz.
  • Koşuyolu Psikoterapi İle OKB Tedavisi
    Koşuyolu Psikoterapi İle OKB Tedavisi ihtiyaçlarınız için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye hemen ulaşabilir ve aklınızdaki hususların tamamının yanıtını almak üzere bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • İngiltere Online Psikolog Hizmeti
    İngiltere En İyi Türk Psikolog araştırması yaparken rastlamış olduğunuz Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´den dilediğiniz konu hakkında hemen whatsapp üzerinden bilgi alabilir ve kısa süre içerisinde bir psikoterapi planlayabilirsiniz
Whatsapp