Kaygı Bozukluğu Türleri

Kaygı Bozukluğu Türleri ile alakalı bilgi aktarımı yaptığımız bu içeriğimize hemen gözatın! Uzman Klinik Psikolog Yusuf YERLİ kişisel web sitesinde "ANKSİYETE" ile alakalı bu içerik ziyaretçilerine sunulmuştur.

Anksiyete diğer bir adı ile kaygı bozukluğu olan bir kişinin hayatı olumsuz bir derecede etkilenmektedir. Kişilerin vücutlarında strese bağlı olarak vermiş olduğu doğal tepkilere kaygı denilir. Bireyin geleceğe karşın duyduğu endişe hali, stres durumu ile oluşurlar. Örneğin bir topluluk önünde konuşacak olma, şarkı söyleyecek olma, yeni işimize gideceğimizde karşılaşacaklarımızı bilmeden gergin ve korkulu hissetme halleri ile kaygı ortaya çıkıyor. Bu ve bunun gibi durumlarda yaşanan endişe olayı aşırı ise ve uzun zamandır oluyorsa, yaşam içerisinde normal bir yaşantıdan çıkmanıza sebep oluyor ve hayatınızı zorlaştırıyorsa lütfen beni arayın. Web sitemde yer alan telefon numaraları veya whatsapp hattı aracılığıyla bana ulaşarak kaygı bozukluğu ile alakalı destek alabilirsiniz.

Kaygı Bozukluğu Türleri Nelerdir?Bir çok farklı türde diyebileceğiniz kaygı bozukluğu bulunur. Her bir durum kendine has etkilere sahiptir. Bu durumdan muzdarip olan kişilerin insanlarla etkileşimlerinde bir sorun yaşanmazken karşısına çıkan olası bir kaygı yaşanabilecek bir durumda kitlenip kalması, başına birşey gelecek diye endişe duyması ve bunun yüksek dozlarda olması vb.. durumlar kişide kaygı bozukluğu olduğuna örnek olacaktır. Kendi içinde birç ok çeşidi olan kaygı bozukluğu ile alakalı 2013 senesinde yayımlanmış olan DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı)´na göre çeşitleri şu şekildedir;

Madde-İlaç Kullanımına Bağlı Anksiyete Bozukluğu

Kişide bir ilaç, bir uyuşturucu madde kullanımı yada bırakılmasına karşın ortaya çıkabilen yoksunluk durumu ile yakından alakadar olan

anksiyete bozukluğu

halidir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Bazı  detaylar, bazı hususlar üzerine kişinin para, sağlık, iş gibi durumlarda aşırız, uygunsuz ve kontrol edilemeyen bir biçimde yaşadığı kaygı bozukluğu durumudur. Bu husus kişinin özgür yaşamasına, gündelik yaşantısındaki işlerini yerine getirmesine daima engel olmaktadır.

Agorafobi

Kişlerin bazı alanlarda kendini güvende hissetmesi ve onun dışında kalan yerlerde ise kaygılı hissetmesi halidir. Örneğin Avm´lerde, otobüslerde, kalabalık caddelerde yaşadığı kaygı hali çok yüksek olmaktadır. Bu ve bunun gibi alanlarda kişinin panik atak yaşayacağı korkusu ortaya çıkar.

Seperasyon (Ayrılma) Anksiyetesi Bozukluğu

Yaşanan duygusallık ile bağlı olduğu kişiye, çevreye karşı aidiyet hissedilmesi ve buralardan uzak kalınacağı düşünceleri ile hissedilen kaygının, korkunun kişide yüksek olması ile ortaya çıkar. Ayrılma kaygısı genellikle çocuklarda görülür. Okul fobisi, okul kaygısı olarak da karşımıza çıkan bu durum bazı çocuklarda karın ağrısı, kusma vb.. belirtiler de gösterir.

Selektif Mutizm (Seçici Konuşmama)

Bu durumda ağırlıklı olarak çocuklarımızda rastladığımız bir durumdur. Duygusal anlamda rahat bir şekilde konuşabilen çocuklar yabancıların olduğu bir ortamda veyahut okulunda bazı insanlarla konuşmak istemezler. Konuşabilme kabiliyetleri olan bu çocukların bazen utanma duygusu, korku hissi gibi sebepler ile susmayı tercih etmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Spesifik Fobi

Durumlara, nesnelere karşı duyulan mantıksız bir korku halidir. Mesela bazı insanlar hayvanlardan aşırı derecede korkarlar. Resmini bile görmeye dayanamazlar. Yada uçağa binme, asansöre binme gibi durumlarda fobi söz konusu olur. Bu durumlara denir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal Fobi)

Başkaları fobisi olarak da bilinir. Seyredilme korkusu, rezil olma korkusu, yargılanma korkusu, eleştirilme korkusu ile yaşayan kişi sosyal alanlarda faaliyette bulunamayacak noktadadır. Kişinin toplumda bulunma istememesi, kalabalık ortamlarda yeme içme istememesi gibi durumlar gözlemlenir.

Panik Atak

Aniden ortaya çıkan bir durumdur. Panik atak sırasında kişi yoğun korku, terleme, kaygı duygularının yoğun olduğu bir dönemi edinir. Bireylerde panik atak sırasında yaşanan nöbetlerde çarpıntı, terleme, nefes kesilmesi gibi durumlar meydana gelmektedir.

Panik Bozukluğu

Panik atak duygusunu 2 veya daha fazla kez yaşayanlarda ve bu bireylerde bu atakların daha fazla görüldüğü hallerde panik bozukluğu ele alınmalıdır. Kişi panik atak geçireceği korkusu ile sürekli kaygı içerisindedir.

Başka Bir Hastalığa Bağlı Anksiyete Bozukluğu

Bazı hallerde kişilerin tıbbi durumlarına bağlı oldukları anksiyete bozuklukları meydana gelir. Kişide hipertiroid, hipotiroid, b12 eksikliği, Koah yada parkinson gibi tıbbi hastalıklara eşlik eden anksiyete bozuklukları olmaktadır.

Belirtilmiş Diğer Anksiyete Bozuklukları ve Belirtilmemiş Anksiyete Bozuklukları ise diğer çeşitlerdir.

Daha fazla bilgi edinmek ve sorularınız hakkında hemen yanıt alabilmek için bana ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?
    Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir? - Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi ile ilgili hazırladığımız bu önemli içeriği web sitemizden hemen inceleyin ve en uygun tedavi seçenekleri için bizi hemen arayın.
  • Kaygı Bozukluğu
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli web sitesinde bugün Kaygı Bozukluğu konusunu ele aldık. İncelediğiniz bu içeriğimizde kaygı ( anksiyete ) ile alakalı bir çok önemli detay yer almaktadır.
  • Cinsel Terapi Psikolog
    Cinsel Terapi Psikolog arayışında mısınız? Türkiye´deki en iyi cinsel terapi hizmetlerini sunan Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´den hemen randevu alın ve kısa süre içerisinde mutlu yaşam ile tanışın.
Whatsapp