Kaygı Bozukluklarının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kaygı bozukluklarının tedavi yöntemleri nelerdir sorusuna geçmeden önce genel hatları ile kaygı bozukluklarından bahsetmek çok daha yararlı olacaktır. Kaygı bozuklukları, anksiyete bozuklukları olarak da adlandırılan ruhsal bozukluklardır. Günlük hayatımızda bazen kaygılı hissederiz. Çünkü zamanla karşılaşacağın olaylar genel itibari ile endişelenmene ya da maddi ya da manevi gelecek için endişelenmene neden olabilir. Anksiyete bozukluğu olan kişiler, bazen panik atak olarak kendini gösteren, günlük yaşam durumlarıyla ilgili yoğun ve sürekli kaygı ve korku durumları yaşarlar. Bu aşırı endişe ve panik hali günlük hayatın devamına engel olur. Kontrol etmesi ve yönetmesi zor, zaman içinde öngörülemez. Bu durumun belirtileri çocukluk ve ergenlikte başlar ve yetişkinliğe kadar devam edebilir. Yetişkinlikten sonra azalma eğilimindedir. Kaygı bozukluklarına dâhil olan Sosyal Kaygı Bozukluğu, Ayrılık Kaygısı, Özgül Fobi ve Yaygın Kaygı gibi bölümler de bulunmaktadır. Bu bağlamda bir değil daha fazla anksiyete bozukluğu durumu yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda terapi yoluyla çözüm bulmanız gerekli olabilir.

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin kurumsal web sitesinde sizler için hazırlanan bir çok test bulunmaktadır. Psikologlarımız ile irtibata geçerek aklınıza takılan tüm hususlar hakkında bilgi alabilir ve tedavi seçeneklerinden sizler için uygun olanı öğrenebilirsiniz.

Kaygı Bozukluklarının Tanı Yöntemleri Nelerdir?


Semptomlarınız olduğundan eminseniz, doktorunuz fizik muayene yapacak ve tıbbi geçmişi dolduracaktır. Buna neden olabilecek herhangi bir sağlık sorununu ekarte etmek için bazı testlerin yapılması gerekebilir. Hiçbir laboratuvar testi anksiyete bozukluklarını kesin olarak teşhis edemediğinden, testler, tıbbi öykü ve tüm muayene adımları bozukluğun teşhisinde önemlidir. Gerekirse doktorunuz sizi bir uzman psikiyatriste ve aynı zamanda başka bir akıl sağlığı uzmanına sevk edebilir. Bu uzmanlar çeşitli sorular sorabilir, belirli araçları kullanabilir ve bazı testler yapabilir. Değerlendirme aşamasında bir diğer önemli nokta ise semptomların ne kadar süredir mevcut olduğu ve yoğunluk düzeyinin ne düzeyde olduğudur. Korkunuzun ve kaygı durumunuzun günlük hayattan zevk alamayacak kadar şiddetli olup olmadığını doktorunuzun bilmesi teşhis için çok önemlidir. Kaygı bozukluklarının tedavi yöntemleri nelerdir sorusunu merak eden ve araştıranların tüm bu noktaları mutlaka göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Kaygı Bozuklukları ve Tedavi Yöntemleri

Kaygı bozukluklarının tedavi yöntemleri nelerdir noktasında, tercih edilen farklı niteliklere sahip birden fazla sayıda tedavi yöntemi bulunur. Bununla birlikte, en yaygın iki tedavi psikoterapi ve ilaç tedavisidir. Her iki tedaviye verilen yanıt, deneme yanılma yoluyla belirlenebilir.

İlaç Tedavisi: Doktorlar anksiyete belirtilerini hafifletebilmek için farklı antidepresanlar, ilaçlar ve sakinleştiriciler kullanabilir. İlaç öncelikle kısa süreli rahatlama amaçlıdır ve uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştır. Hangi ilacın sizin için doğru olduğunu belirlemek ve artılarını ve eksilerini tartışmak için doktorunuzla konuşmak da iyi bir fikirdir.

Psikoterapi: Danışmanlık veya konuşma terapisi olarak da bilinmekte olan psikoterapi, kaygı belirtilerini azaltabilmek amacıyla bir terapistle birlikte çalışır. Bu tür bir danışmanlık, duygularınızın davranışlarınızı nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlar. Psikoterapi, anksiyete bozukluklarıyla nasıl başa çıkılacağını anlamak ve öğrenmek için güçlü bir tedavi yöntemidir.

Egzersiz: Egzersiz, kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda stresi azaltır. 

Yoga ve meditasyon: Bu yöntemler, beden ve zihnin rahatlamasını ve dinlenmesini sağlar ve bu da kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaygı bozuklukları genellikle psikoterapi ve ilaçlarla tedavi edilir. Ancak hangi tedavinin en iyi olduğu, kişinin durumuna ve tercihine göre değişebilir.

Detaylı bilgi edinmek ve alanında uzmanlaşmış Psikolog Yusuf Yerli´den destek almak için lütfen sitemizde yer alan numaralarımız üzerinden bize ulaşın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli bilgilendiriyor. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? sorusunun geniş kapsamlı yanıtı için bu içeriği inceleyebilir ve anında bilgi alabilirsiniz.
  • İstanbul Anksiyete Bozukluğu Tedavisi
    İstanbul´da Anksiyete Bozukluğu Tedavisi için bir psikolog arayışındaysanız, doğru adrestesiniz. Psikolog Yusuf Yerli´nin web sitesinden anında bilgi alabilir ve randevu için sitesindeki irtibat kanallarını hemen kullanabilirsiniz.
  • Fransa Türk Psikolog
    Fransa Türk Psikolog arayışında olanlar için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli sizlere bulunduğunuz ülkede online danışmanlık hizmetini kendi dilinizde sunabilen psikologlar arasında yer almaktadır.
Whatsapp