Kaygının Nedenleri Nelerdir?

Kaygının Nedenleri Nelerdir? Kaygının Sebepleri ve diğer hususları bugün sizler için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli web sitesinde yayınladık. Hemen inceleyebilir ve benzer sebeplere sahipseniz destek alabilirsiniz.

Temel açıdan ele alacak olursak kaygı bozukluğunda bireyin gün içerisindeki yaşantısında karşılaştığı bir olay ve bununla ilgili olarak engelleyemediği aşırı bir endişe halinin ortaya çıkışıdır. Kişi evham ( kuruntulu ) bir beklentiye sahip olduğunda kaygı bozukluğu ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Anksiyete (Kaygı) durumu kişinin ekonomik durum ile ilgili, iş yükümlülükleri ile alakalı, sağlık sorunları ile ilgili, çocukların yaşayabileceği olaylarla ilgili, ev işlerinde, tamirat işlerinde vb. bir çok durumda karşımıza çıkabilen, bazen ölçülü, bazense ölçüsüz olabilen durumlardır.

Günlük hayatımızda karşılaştığımız durumlarla ilgili yaşanan kaygı durumu ile ilgili hiç umulmayan bir neden de olabilir. Örneğin aile içerisinde kaygı bozukluğu bulunan bir birey varsa, bu durumu yaşama olasılığı daha da fazla olabilmektedir. Baskıcı bir kişide büyüme evresinde kendini ifade etme özgürlüğü verilmediği durumlarda da kişilik bozuklukları ve kaygı bozukluğu durumu daha fazla görünebilmektedir. Tabi bunların haricinde yaşantınızı, hayatınızı etkileyecek olan tehtidler ve benzeri durumlarda yaşadığınız korkular, yaşanan kaygı halleri normal olanı ve doğal olanıdır. Lakin zaman içerisinde sürekli olması, bir rutin haline gelmesinde kaygı hayatımızı zor bir duruma sokabilir.


KAYGI BOZUKLUĞU


Anksiyete bozukluğu kişilerde belirgin bir şekilde strese neden olabilmektedir. Psikolojik kökenli ağrıları da aynı zamanda beraberinde getirebilir. Kaygı bozukluğunun erkeklerden  çok kadınlarda gözükme oranı bulunmaktadır. Rastlanan bir çok mental bozukluk gibi kaygı bozukluğunun da tam olarak nedeni bilinmemekle beraber sadece sebep veren durumlar üzerinde yoğunlaşılabilmektedir. İnsanların düşünceleri ile ortaya çıkardığı bir his olan kaygı bozukluğuna sahip olan kişilerin endişeleri aşırı ve yersiz olabilmektedir. Yoğun bir biçimde endişe yaşayan kişiler işlerine odaklanamamakta, dalgın hallere bürünebilmektedir. Huzursuzluk sunan bu durum karşısında tedavi gören misafirlerimizde diğer ortak bir nokta ise çabuk heyecanlanmaları ve sabırsız olmalarıdır.

Kaygı Bozukluğu Tedavisi


Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin en etkili olacak tedavi yöntemi destekleyici yaklaşım kombinasyonuyla beraber psikoterapötik yöntemidir. Kaygı bozukluğu durumlarında davranışçı ve bilişsel psikoterapiler etkili sonuçlar alabilmektedir. Kliniğimizde görevli olan psikolog Yusuf Yerli sizlere bu durumlar karşısında hizmet verebilmektedir. Yaşadığınız bir durum karşısında profesyonel destek almak isterseniz, hemen sitemizde yer alan whatsapp hattı ve diğer iletişim numaraları üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaygı bozukluğu yaşadığından şüphelenen herkes hiç çekinmeden Pskikolog Yusuf YERLİ´ye ulaşabilir. Profesyonel destek almak istediğinizde bizi aramaktan asla çekinmeyin.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Kaygı Bozuklukları Kimlerde Sık Görülür?
    Kaygı kısaca; vücut stresli ve tehlikeli durumlarla karşılaştığında ortaya çıkan doğal, sağlıklı bir tepkidir. Bu, potansiyel tehditlerin farkına varmanızı ve günlük hayatın zorluklarıyla yüzleşmenizi sağlar. American Psychologica
  • Bağdat Caddesi Kaygı Bozukluğu Tedavisi
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf YERLİ SİZLERE Bağdat Caddesi Kaygı Bozukluğu Tedavisi ile alakalı bir çok veriyi, bilgiyi sitesinde aktardı, sorularınız için kendisine whatsapp hattından ulaşabilir ve online tedavi seçeneklerinden yararlanabilir
  • Kadınlar İçin Cinsel Terapi
    Kadın cinsel işlev bozukluklarında cinsel terapi hizmetlerimizi sunmaktan gurur duyuyoruz. Alanında uzman klinik psikologlarımız ile online süreçlerle yola çıkmakta ve size hizmetler sunmaktayız.
Whatsapp