Obsesif Kompulsif Bozukluk Çeşitleri Nelerdir?

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin kişisel web sitesinde Obsesif Kompulsif Bozukluk Çeşitleri Nelerdir? sorusunun yanıtı tüm ziyaretçilere sunulmuştur. Obsesif Kompulsif Bozukluk çeşitleri nelerdir sorusunun sorulmasının nedeni hastalığın farklı şekillerde görülmesidir. Farklı çeşitlerde OKB hastalığını ayırmak mümkündür. Genellikle semptomlara göre adlandırılma yapılır. Tekrarlayan düşünceler ve tekrarlayan davranışların yaşanması kişilerin yaşantılarını büyük ölçüde etkiler. Tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için hastalığın çeşidinin belirlenmesi önmelidir.

Kirlenme ya da Bulaşma Obsesyonu ve Temizlik Kompulsiyonu

Hastalığa sahip olan kişilerin çevrede bulunan pislikten ve mikroptan dolayı hastalanacağı korkusuna sahip olmasıdır. Bedeninin ve eşyalarının mikrop, kir, idrar ve deterjan gibi farklı faktörlerden dolayı kirlendiğini düşünür. Sürekli olarak bu düşünce de olduğu için sık olarak el yıkama, duş alma, çamaşır yıkama ve temizlik yapma gibi eylemlerde bulunur. İnsanlarla el sıkışmaktan, kapı kollarına dokunmak gibi durumlardan kaçınır.

Sayma ve Tekrar Etme Kompulsiyonu

Obsesif Kompulsif Bozukluk çeşitleri nelerdir sorusuna yanıt olarak verilebilecek çeşitlerden biri de sayma ve tekrar etme kompulsiyonudur. Kişinin sürekli olarak etrafında bulunan nesneleri sayması şeklinde gözlenebilir. Yoldan geçen arabalar, binaların katları ve kaldırım taşları gibi yakında bulunan nesnelerin sayılması olabilir. Tekrar etme durumu ise emin olmak ve güven duygusunu sağlamak için yapılabilir. Kapıyı kitlerken tekrar açıp tekrar kilitlemek gibi iki ya da üç kez bunu tekrarlamak, kapıyı birden fazla sayıda tıklatmak gibi belirtileri görülebilir.

OKB semptomları, kişilerin içinde bulundukları toplum ve kültürlere göre farklılık gösterebilir. Yaşadıkları hayatın içinde bulunan çevresel faktörler belirtileri şekillendirebilir. Hastalığın nedeni tam anlamıyla açıklanamamış olsa da genetik faktörlerin etkili olabileceği düşünülür. Yakın akrabalarda görülen Obsesif Kompulsif Bozukluk gibi kalıtsal etkiler olabilir. Çocukluk dönemlerinde yaşanılan travma yaşatan olaylar kişilerde OKB olma olasılığını artırabilir. Yaygın olarak görülen belirtiler olsa da kişilere özgü olarak şekillenebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi ve Çeşitleri

Hastalığa sahip olan kişilerin çoğunluğu uzun süredir farkındadır. Kaygı ve rezil olma duygusu ile geri adım atılarak hastalığı gizleyebilirler. Tedavi süresini uzatan bir durum olsa da kişilerin içinde bulundukları durumlardan kendilerini ikna etmeleri uzun süreler alabilir. Hastalar yaşadıkları semptomlar sebebi ile hayat akışlarının bozulduğunu fark ettikleri zaman bir doktora danışır. Doktor ile yapılan görüşme sonucunda doğru teşhis konulabilir. Ne kadar erken tanı konursa o kadar hızlı bir şekilde tedaviye başlanır ve bu da tedavi sürecini olumlu şekilde etkiler.

Obsesif Kompulsif Bozukluk çeşitleri nelerdir sorusu tedavi seçimi için önemlidir. Kişinin içinde bulunduğu duruma göre bir planlama yapılabilir. Hastalık kişiye özel olduğu için uzman bir kişiden yardım alınması gerekir. Aksi durumda herhangi bir ilerleme kaydedilemez. Belirtilerin ne zaman ve nasıl başladığı gibi bilgileri doktor değerlendirerek gerekli tedavi yöntemlerini seçer. Hastanın tedavi sürecine bağlı kalması ve bilinçsiz bir şekilde tedaviyi yarım bırakmaması gerekir. Tamamlanmayan tedaviler, hastalığın tekrar etmesine sebep olur.

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye danışmak ve randevu almak için iletişim sayfasında yer alan numaraları arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Kaygının Nedenleri Nelerdir?
    Kaygının Nedenleri Nelerdir? Kaygının Sebepleri ve diğer hususları bugün sizler için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli web sitesinde yayınladık. Hemen inceleyebilir ve benzer sebeplere sahipseniz destek alabilirsiniz.
  • Aile Çift Terapisti
    Aile Çift Terapisti arayışlarınızda rastladığınız Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´den hemen randevu alabilir ve kısa süre içerisinde online veya yerinde hizmet alabilirsiniz.
  • Bostancı Anksiyete Bozukluğu Tedavisi
    Bostancı Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hizmeti için bize web sitemizde yer alan numaradan hizmet alabilirsiniz, Psikolog Yusuf Yerli olarak sizlerden gelen talepleri kısa süre içerisinde değerlendirmeye almaktayız.
Whatsapp