Obsesif Kompulsif Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli bilgilendirmelere devam ediyor. Obsesif Kompulsif Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir? sorusunun yanıtı için web sitemizi ziyaret edin. Obsesif Kompulsif Bozukluk nasıl tedavi edilir sorusuna en iyi cevap uzman doktordan alınabilir. OKB, günlük hayatını etkileyen, zaman kaybına sebep olan düzeyde düşüncelerinde yer edinen düşüncelerin davranış haline dönüşmesidir. Her insanda aynı şekilde gözlenmez. Çevrede bulunan mikroplardan dolayı hastalık kapacağı düşüncesi ile oluşan obsesyon sonucunda el sıkışmamak, kapılara dokunmamak ve sürekli el yıkamak gibi eylemler gerçekleştirilir. Elektrikli aletlerin fişleri ve kapı kilitleri gibi nesneleri sürekli olarak kontrol etme şeklinde de görülebilir.


Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi Uygulaması


Kişinin hayat akışını bozan durumlar ile başa çıkamadığını anladığı zaman uzman bir doktor ile görüşmesi gerekir. Görüşmede hastanın yaşadığı belirtileri, nasıl bu duruma geldiği gibi farklı bilgileri doktora aktarması gerekir. Doktor gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra doğru tedavi yöntemine karar verebilir. Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavileri kişiye özel olarak planlanır, kulaktan dolma bilgiler ile bireysel olarak bu tedaviler uygulanmamalıdır. İlaçla ya da bilişsel davranış terapileri uygulanabilir.

Beyinde bulunan serotonin hormonu seviyesini yükseltmek adına ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi doktorun uygun gördüğü şekilde 3 ile 4 ay kadar sürebilir. Hastanın tedaviye sadık kalması önemlidir, aksi durumlarda hastalık tekrarlar. İyileşme sürecini hızlandırmak adına ilaç tedavisi yanında aynı zamanda davranış terapileri beraber yürütülebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Kimler İçin Uygundur?


Yaşam boyunca yaşanılan olayların karşısında endişe duymak oldukça sağlıklı bir durumdur. İnsanlar bu duygular ile başa çıkmayı öğrenip, olumsuz durumları geride bırakır ve hayatına devam eder. Bazı kişilerde bu durumun normal olmadığı bilinse de endişe ve takıntılardan kurtulamaz. Takıntılı olma hali bilimsel olarak obsesyon olarak adlandırılır. Obsesyon, kişinin zihninden çıkaramadığı düşünce, fikir ve dürtülerdir. İstek dışı şekilde, mantıksız olduğu bilinen düşünceler dahil sürekli olarak bu düşüncelerin içinde bulunur.

Obsesif Kompulsif Bozukluk
nasıl tedavi edilir sorusu kimler için geçerlidir merak edilebilir. Psikolojik olarak görülen hastalıklardan biri olan OKB, belirtilerin görülmesinin ardından tedaviye başlanmalıdır. Yakın dönemlerde bu hastalık oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Çocuklarda 7 ile 12 yaş arasında sık görülür ve erkek çocuklarında daha sık rastlanır. Ergenlik dönemine giriş yapan çocuklarda, hastalık aynı oranda görülmeye başlanır.

Merak ettiğiniz bilgilerin tamamı için web sitesinde yer alan numaralarımız ile Psikolog Yusuf Yerli´ye ulaşabilirsiniz.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Ne Kadar Sürede İşe Yarar?


Obsesif Kompulsif Bozukluk nasıl tedavi edilir hakkında bilgi sahibi olduktan sonra diğer sorulan soru ise ne kadar sürerdir. Hastalığın tedavisi kişilerin hastalık durumuna göre farklılık gösterebilir. Ağır vakalarda tedavi süresi daha uzundur. İlaç tedavisi uygulanan kişiler ilk etkileri yaklaşık 20 gün içinde görmeye başlayabilir. Bu süre ilacın dozuna göre değişiklik gösterebilir. Ciddi bir ilerleme kaydedilmesi için 8 ile 12 hafta arasında ilaç kullanımına devam edilmelidir. Antidepresan ilaçları ile tedavi uygulanıyor ise daha uzun süreler uygulamalar devam eder.

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin web sitesinde bulunan whatsapp destek hattından hemen bilgi alın.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Fenerbahçe Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi
    Fenerbahçe Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi için doğru adrestesiniz. Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin web sitesinde bu konu ile alakalı önemli verilere erişebilirsiniz, hemen ziyaret edin.
  • Web Sitem Yenilendi
    Siz değerli ziyaretçilerime daha kullanışlı bir web sitesi hizmeti verebilmek için web sitemi gelişen internet teknolojilerini kullanarak yeniledim.
  • Öfke ve Stres Yönetimi
    Stresle Başa Çıkma ve Öfke Kontrolü hakkında bilgi edinmek için sitede yer alan numaralar aracılığı ile Uzman Klinik Psikolog Yusuf YERLİ´ye hızlı bir şekilde ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.
Whatsapp