Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin web sitesinde Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi ile alakalı bilgilendirici bu içeriği inceleyebilir ve sorularınız için whatsapp hattımızdan destek alabilirsiniz. Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisi kişinin hastalıktan şüphelenmesi durumunda doktora danışması sonucunda karar verilen bir aşamadır. Kişide obsesif düşüncelerden kaynaklanan anksiyeteyi ve stresi en aza indirmek için kendini tekrar eden davranışlarda bulunur. Hastalığın en karakteristik özellikleri; tekrar eden düşünce ve peşinden gelen davranışlardır. Bu durum içinde olan kişiler, hastalıktan şüphelenmesi durumunda destek almalıdır. Doktor ile gerekli bilgileri paylaşarak doğru tanının konulması gerekir. Tanıya göre doktorun önerdiği şekilde tedavi yöntemleri eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır.


Obsesif Kompulsif Bozukluk Kimde Görülür


Çocukluk dönemlerinde başlayan OKB vakaları bulunur. Psikolojik bozukluklar arasında oldukça ağır bir şekilde seyreden hastalıklardan biridir. Genellikle 7 ile 12 yaş arasında bulunan çocuklarda görülmeye başlar. Obsesif Kompulsif Bozukluk, hayat boyu devam eden bir hastalıktır. Farkı dönemlerde belirtilerini göstermeye başlasa da değişiklik göstererek hayat boyu devam eder. Çocukluk döneminde bulunan erkek çocuklarında daha sık bir şekilde gözlenir. Ergenlik dönemlerinde ise cinsiyet ayrımı ortadan kalkarak eşit oranda görülmeye başlanır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisi kişinin içinde bulunduğu düşüncelerden dolayı rahatsız hissetmeye başlaması ile ihtiyaç duyduğu bir durum haline gelir. Obsesyon sonucunda oluşan düşüncelerden sonra kompulsiyon olarak adlandırılan sıkıntının önüne geçmek ya da engellemek adına tekrarlı olarak yapılan davranışlardır. Toplumlarda en sık olarak kontrol kompulsiyon ve kuşku obsesyonudur.

Kişinin aracını kilitlediğinden emin olmak için evinde birkaç kere aşağı inerek kontrole inmesi gibi davranışlar olarak gözlenebilir. Kişilerde bozukluklardan dolayı dokunma ile ilgili olarak kompulsiyonlar oluşur. Davranışlarından önce kişiler, kendilerince değerli olan bir nesneye dokunabilir. Bu tarz davranışlar, hayatın akışını bozar ve yaşamsal aktivitelerini gerçekleştirmesinde engeller oluşturur. Son dönemlerde daha yaygın bir şekilde gözlenmeye başlanan hastalıklardan biridir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Nasıl Uygulanır?


OKB hastası olan kişiler çoğunlukla bu durumun farkındadır. Hayatını etkileyen düşünce ve davranışlar olduğu için bu durum engellemeye çalışsa da kontrol altına alamaz. Kişinin düşünce ve davranışlarının normal olmadığının farkına varması durumunda bunu gizli tutmaya çalışır. Hastalığın gizlenmesi yanlış bir durumdur, kendiliğinden iyileşme göstermeyen bir hastalık olduğu için yardım alınmalıdır. Tedaviye ne kadar geç kalınırsa, iyileşme süreci o kadar uzar.

Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisi doktor kontrolünde ilerletilmesi oldukça önemlidir. İlaçların uzun süreli olarak kullanılması, hastalığın tekrar etmesinin önüne geçilmesine yardımcı olur. Doktorun tavsiye ettiği dozlarda ve sürelerde ilaçlar kullanılmalıdır. Terapiler sayesinde kişi, korktuğu bütün duyguları ile karşı karşıya gelmesini sağlar. Takıntılı olarak gerçekleştirildiği davranışlarından uzaklaşmak için oldukça etkili tedavi yöntemlerinden biridir. OKB sahibi olan kişiler tedaviler yardımı ile daha kaliteli bir şekilde hayatlarını yaşamaya devam edebilir. Sosyal hayatlarına zorlanmadan ve sıkıntılı düşünceler içinde kalmadan rahatlıkla devam edebilirler.

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli sizlere 1 telefon kadar yakın! Hemen web sitesinin iletişim sayfasında yer alan numaraları arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Kaygı Nedir?
    Kaygı konusunu ele aldığımız bu içeriğimizde sizlere Kaygı Nedir? Sorusunun yanıtını aktaracak ve anksiyete ( kaygı ) ile alakalı merak edilen tüm hususları ele alacağız.
  • Cinsel Terapi Merkezi
    İstanbul´da tüm Dünya´ya hizmet veren, online görüşmeler ile süreci hızlı bir şekilde çözüme ulaştıran Psikologlarımız ile hizmetinizdeyiz. Cinsel Terapi Merkezi arayışınızda bizden destek alabilirsiniz.
  • Psikoterapi Sürecinde Gizlilik Hakkında Merak Edilenler
    Psikoterapi Sürecinde Gizlilik Hakkında Merak Edilenleri siz değerli ziyaretçilerimiz ile web sayfamızda paylaştık. Hemen inceleyebilir ve merak ettikleriniz için hemen Whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz.
Whatsapp