OKB Belirtileri ve Tedavisi

OKB Belirtileri ve Tedavisi için ilk adresiniz her zaman Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli olmalıdır, anında bilgi ve randevu talepleri için sitemizdeki numaralarımızı arayabilirsiniz. OKB belirtileri ve tedavisi insanların merak ettiği psikolojik durumlardan biridir. Kişilerin sürekli tekrar eden düşüncüleri olması ve bu düşüncelerin kişiyi rahatsız etmesi durumudur. Düşüncelerden kurtulmak, rahatlamak amacıyla yapılan mantık dışı hareket veya düşüncelerin sürekli olarak devam etmesi ile karakterize olmuştur.


OKB Belirtileri Nelerdir?


OKB belirtileri ve tedavisi hastalık belirtisi olan kişilerin aşamalı olarak bilgi sahibi olmak istediği konulardır. Obsesif Kompulsif Bozukluk, kişinin kendini zorlaması ve takıntılı hale getirmesine sebep olur. Fakat sadece obsesyon belirtileri de olabilir. OKB hastası olan kişilerde zorlama durumu ve takıntılı hale gelme durumunun fazla olduğu dışarıdan kolayca anlaşılabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk hastası kişi, bu takıntılı düşüncelerin sebep olduğu endişe ve kaygıyı ortadan kaldırmak için bazı kurallar ve düzenli yapılan davranışlar oluşturabilir. Kontrol adına gösterilen çaba çoğunlukla düzeltmek istenilen durum ile gerçek bir bağlantı içinde değildir. OKB kendini tekrar eden bir hastalıktır. Kişinin istemediği düşünceler, endişeye ya da sıkıntıya sokan dürtüler ve sürekli olarak bu durumlara karışmak belirtileridir. Hastalar düşüncelerden kurtulmaya çalışır ve içinde bulunduğu durumu görmezden gelmeye çalışır, fakat takıntılı olduğu durumdan kurtulmayı amaçlarken daha kötü bir hale gelinebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk daha çok gençlik ya da erken yetişkinlik yaşlarında başlayabilir. Belirtileri erken dönemlerde görülmeye başlayarak hayat boyu devam eden bir değişim içine girilebilir. Rahatsızlığa sahip olan bir kişi herhangi bir stres altında kaldığı zamanlarda daha kötü bir hale gelebilir. OKB genellikle hastaların ömür boyu sahip olacakları bir hastalık durumudur. Belirtileri orta şiddetli ya da hafif şekilde görülebilir.

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli sizlere web sitesinde bu husus ile alakalı önemli bilgileri düzenli bir şekilde aktarmaktadır.

OKB Tedavi Yöntemleri


Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığının kişide fark edilmesi ya da şüphelenilmesi durumunda en kısa sürede uzman kişiler ile görüşülmelidir. Bireylerin OKB olması sonrasında kendiliğinden iyileşme durumu yoktur. Bu sebepten dolayı tedavi olmak için destek almak önemlidir. Zihinsel olarak sahip olunan rahatsızlıklara kişilerin tanı koyması mümkün değildir. Birçok zihinsel rahatsızlık birbiri ile ortak belirtiler gösterebilir. Bu konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olan kişilere danışmak daha sağlıklı sonuç alınmasını sağlar. OKB tanısı koyulduktan sonra kişiler için genellikle ilaç ve terapi şeklinde tedavi yöntemleri uygulanır.

OKB belirtileri ve tedavisi
adım adım takip edildiği zaman sonuçta daha sağlıklı ve huzurlu bireyler haline gelinmesi mümkündür. Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisi için ilaç yöntemi seçilecek ise beyinde bulunan serotonin hormonunu artırmak amacıyla ilaçlar seçilir. Temel olarak insanda mutluluk duygusunu aşılayan hormonlardan biridir. Sürekli olarak olumsuz düşünceler içinde kaybolan kişileri rahatlatmak adına tercih edilen bir ilaç tedavisidir. Takıntılı ve abartılan düşüncelerin azaltılması için davranış terapileri de tercih edilir. Hasta kişileri hiçbir şekilde zorlamadan endişe ve kaygı duymalarına sebep olan düşünceler ile yüzleşmeleri amaçlanır. Tedavilerin hepsi profesyonel olarak meslek yapan kişiler ile beraber yapılmalıdır. Aksi durumda hastalığın boyutu artabilir ve kişilere zarar vermeye başlayabilir.

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile tedavi süreçleri hakkında bilgilenmek ve aklınızdaki soruların yanıtını anında almak mümkün. Hemen incelediğiniz web sitesinde yer alan müşteri destek whatsapp hattına tıklayabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.


 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Fobik Bozuklukların Tedavisi
    Fobik Bozuklukların Tedavisi ile alakalı danışmak istediğiniz an Uzman Klinik Psikolog Yusuf YERLİ´ye web sitesinde bulunan telefon numarasından erişebilir, bilgi talep edebilirsiniz.
  • Kurumsal psikolojik Danışmanlık nedir?
    Kurumsal psikolojik Danışmanlık nedir? başlıklı site içeriğine Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin kişisel web sitesinden hemen erişebilirsiniz.
  • Kaygı Terapisi
    İstanbul´da bulunan ve tüm Türkiye´ye hizmet verebilen Uzm. Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile Kaygı Terapisi alabilirsiniz. Online terapi seçenekleri ve diğer detaylar için bize sitemizdeki numaramızdan hemen ulaşın.
Whatsapp