Panik Bozukluk Hastaları

Panik Bozukluk Hastaları ile alakalı hazırlanmış olan bu içeriğimize yakından gözatabilir ve aklınıza takılan hususların tamamı için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´den hizmet alabilirsiniz. Panik bozukluk hastaları yaş grubu bakımından ayrı sınıflandırılabilmektedir. Sınıflandırma ölçütleri sadece yaş değil, nedenler ve panik atak şiddetine göre de değişebilir. Hastalara özel bir program hazırlanırken, çok sayıda kriter ve panik atak testi ardından doğru bir yönlendirme sağlanmaktadır.

Panik Bozukluk Hastaları Ne Demek?


Panik atak sorunu yaşayan kişilere panik bozukluk hastaları denmektedir. Panik atak belirtilerini devamlı olarak yaşayan herkes bu tanımlama içerisine girebilir.  Panik bozukluk hastaları hastane başvurusu yapmadan da bu sıfata tabi tutulabilir. Yaşamı sekteye uğrayan bu kişiler, tedavi edilmediği zaman daha ciddi psikolojik ve fiziksel hastalıklarla da karşılaşabilir.

Panik bozukluk ile alakalı sorun mu yaşıyorsunuz? Hemen sitemiz üzerinden Psikolog Yusuf Yerli ile irtibata geçebilir ve anında bilgi alabilirsiniz.
 

Panik Bozukluk Hastalık mı?


Panik bozukluk ruhsal ve fiziksel etkileri olan olumsuz bir hastalıktır. Hastalık olarak kabul edilmesi, panik atak esnasında fiziksel değişimler yanında ruhsal ve çevresel açıdan yaşamı kötü etkileyen durumlarla alakalıdır. Bir rahatsızlık tek seferlik ve geçici bir durumsa panik bozukluk olmayabilir. Ancak gizli ve fark edilebilir düzeyde devam eden panik bozukluk varsa hastalık haline gelmiş demektir.

Panik Bozukluk Görülen Yaşlar

Panik bozukluk sorunu en yoğun 20’li yaşlarda görülmektedir. Oldukça yaygın şekilde görülen bir durum olması nedeniyle farklı yaşlarda da bu hastalığa rastlanabilmektedir. Ani gelişen bir reaksiyon olduğu için herkeste görülecek tepkiler de farklıdır. İrade dışı şekilde yaşanan bu sorun ilerlemeden ilaç ve bilişsel davranışsal terapi ile çözülmelidir.

Yaşı ilerlemiş kişilerde, 40-50 yaş ve üzeri kadın ve erkeklerde panik bozukluk sorununun daha az görüldüğü gözlenmektedir. Kesin bir istatistiki veri olmamakla beraber yaşanan kötü olaylara karşı direnci gelişen kişiler, kendilerini daha hazırlıklı bir bakış açısı ile hazır bulabilir. Ancak bazen tam tersi durum da görülebilir.

Yaş ilerlemesine bağlı ölüm korkusu ve benzeri duygular, her an kötü olay yaşama olasılığı panik atak krizleri yaşatabilir. Özellikle kanser benzeri hastalıklarda panik atak hastaları sıkça görülebilmektedir. Tiroit bezi alınması, hormonları etkileyen hastalıklar yaşayanlarda yaş farkı olmaksızın sorunlu bir durum görülebilir.

Psikolog Yusuf Yerli´den alacağınız randevu ile sizde tedavi seçenekleri için bilgi edinebilirsiniz. Sorularınız ve sorunlarınız için bize ulaşmaktan asla çekinmeyin.
 

Panik Bozukluk Hastaları Şizofren Olabilir mi?


Kesin bir sonuç olmamakla beraber şizofreni hastalığının kökeninde ileri düzeyde kişilik bölünmesi olduğu için dolaylı bir bağlantı kurulabilmektedir. İleri düzeyde kişilik bölünmesi ile panik atak hastalığı arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.

Panik atak, daha çok yaşanan dramatik olayları tekrar yaşamak istemeyen kişileri ilgilendirmektedir. Bazı görüşlere göre ruhsal bütünlüğü sürdürmek isteyenlerdeki savunma mekanizması durumu da vardır.

Panik Bozukluk Ölüme Neden Olur mu?


Panik atak krizleri genellikle ölümcül değildir. Ölecekmiş gibi his yaşanmasına rağmen gerçekte panik atak nedeniyle ölümlerin olmadığı söylenebilir.  Kişiler daha çok ölüm korkusu nedeniyle panik bozukluk yaşamakta ve çeşitli fiziksel sorunlarla mücadele etmektedir. Panik atak sorunu yaşayan kişiler şayet kalp hastası ise, en kısa sürede bu sorunu çözmeleri önerilir. Panik bozukluk hastaları için özel tedavi sürecini almak üzere kliniğimize başvurabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye ulaşabilmek adına sitede yer alan whatsapp hattını kullanabilirsiniz. Uzmanlarımız size en uygun zaman diliminde randevu sunacaktır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Yaygın Anksiyete Bozuklulukları
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile bugün sizlere Yaygın Anksiyete Bozuklulukları Nedir, Belirtileri, Tedavisi hakkında bazı bilgileri aktaracağız, sorunlarınız için anında bize ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.
  • Panik Bozukluk Tedavisi
    Panik Bozukluk Tedavisi ile alakalı hazırlamış olduğumuz içeriğimize web sitemizden gözatabilir ve en iyi tedavi seçenekleri için Uzman Psikolog Yusuf Yerli´ye sitedeki numaralardan ulaşabilirsiniz.
  • İstanbul Cinsel İşlev Bozuklukları Terapisi
    Cinsel birliktelik esnasında çiftlerden birinin tatmin olmasını engelleyen bir sorun olduğunda sorunun çözüme ulaştırılması için İstanbul Cinsel İşlev Bozuklukları Terapisi hizmetlerini kliniğimizde vermekteyiz. Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile tedav
Whatsapp