Panik Bozukluk İlaç Tedavisi

Kişinin kendini tehlikede hissetmesi ve yoğun korku duyması sonucunda geçirdiği panik ataklar sık sık olduğu zaman, panik bozukluk ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Panik atak esnasında terleme, ateşlenme, ölümden korkma, mide bulantısı, baş dönmesi, nefes darlığı, kalp çarpıntısı görülebilir. Her insan bazı durumlara ve olaylara bağlı olarak, hayatında bir veya iki defa panik atak geçirebilir. Ancak atlatılamayan travmalar ve fobilerden kaynaklı olarak, bu panik atakların yaşanması artabilir. Bu panik bozukluklar, kişinin panik atağına sebep olan duruma göre farklı isimler almaktadır. Panik bozuklar durumsal panik atak, spontan panik atak ve durumsal olarak yatkınlık gösterilen panik atak olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

Durumsal panik atak, atağı tetikleyen bir durumla karşı karşıya kalındığında, yaşanılan travmatik olayları hatırlatan bazı olaylarla karşılaşıldığında görülmektedir. Spontan panik atak, hiç tahmin edilmeyen ortamlarda bir anda geçirilen panik ataklara denmektedir. Bu panik atak en yaygın panik bozukluk çeşididir. Durumsal olarak yatkınlık gösteren panik atak ise, kişinin belli durumlarla karşı karşıya kaldığında geçirdiği panik ataktır. Bu panik bozukluğun, diğer panik bozukluklardan en büyük farklı yanı ise, kişinin belli durumlarla karşı karşıya kaldığında geçirdiği panik atağın, her daim yaşanmamasıdır. Birey kimi zaman bir olay karşısında panik atak geçirirken, kimi zaman ise korkusunu yenerek panik atak geçirmeyebilir. Bu panik bozukluklardan hangisi olduğuna göre ve durumun şiddetine göre ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin yanı sıra kişi psikologlardan da yardım alabilir.


Panik Bozuklukta İlaç Tedavisi Nedir?


Sık aralıklarla panik atak geçiren kişi en kısa vakitte uzman bir psikiyatriste görünmelidir. Doktor tedavi şeklini belirlemek için öncelikle hastaya tanı koymalıdır. Bunun için ilk olarak bireyin tıbbi geçmişine bakar. Daha sonrasında hastaya bazı sorular sorar ve not alır. Bu sorular arasında kişinin ne sıklıklarla panik atak geçirdiği, bu atak esnasında bedenin verdiği reaksiyonlar ve atakların süresi yer almaktadır. Bu durumda doktorun tanı koymasına en çok yardımcı olan unsur, hangi durumlarla karşı karşıya kalındığında panik atağın yaşandığıdır. Doktor alınan notlar doğrultusunda panik bozukluk çeşitleri arasından hangisi olduğunu belirler.

Tanısı konulan panik bozukluğa ve durumun şiddetine göre panik bozukluk ilaç tedavisi uygulanır. Bazı durumlarda ilaç kullanmadan terapi yoluyla panik ataklardan kurtulunabilir. Bazı durumlarda doktorlar bilişsel davranışçı terapiye destek olarak, ilaç tedavisini uygun görebilir. Reçeteli verilen ilaçlar arasında seçici serotonin geri alım inhibitörleri ve antidepresanlar vardır. Kullanılan antidepresanlar genellikle 15-30 gün arasında etkisini gösterir. Lakin tam anlamıyla faydası 50-60 gün sonra görülmektedir. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri, panik bozukluk tedavilerinde ilk başvurulan ilaçlar arasındadır. Tedavi sürecinde gerçekleşebilecek panik atakların yaşanmaması için, seçici noradrenalin ve serotonin geri alım inhibitörlerine başvurulur. Panik bozukluk ilaç tedavisi sürecinde sinir sistemini bastırarak, kişinin sakinleşmesini sağlamak için ise benzodiazepinler ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavileri almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

Daha fazlası için lütfen iletişim sayfamda yer alan Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli whatsapp hattından bize ulaşın.
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Kaygı Bozukluğu Tedavisi
    Kaygı Bozukluğu Tedavisi ve diğer merak edilen hususlar için Uzman Klinik Psikolog Yusuf YERLİ kurumsal web sitesinde bu içerik sizlere sunulmuştur. Hemen inceleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Panik Bozukluk Atakları
    Panik Bozukluk Atakları ile alakalı hazırlamış olduğumuz bu içeriğimize yakından göz atabilirsiniz, en iyi bilgilerin bulunduğu Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile irtibata geçebilirsiniz.
  • Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi
    Öfke durumunu her zaman olumsuz olarak düşünmemek gerekir, bu kavram sevmek, üzülmek gibi doğal bir duygudur, Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi için en yetkili ağızlardan bilgi almak ve danışmak için her zaman psikologlarımızdan bilgi edine
Whatsapp