Panik Bozukluk Nedenleri

Panik Bozukluk Nedenleri hakkında bilgilere web sitemizden anında erişebilir ve en uygun psikolog randevularını Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´den talep edebilirsiniz. Türkiye ve Avrupa´nın bir çok şehrinde hizmet veren Yusuf Yerli´nin web sitesinde sizler için bir çok önemli hususta bilgi paylaşımı düzenli olarak yapılmaktadır. Panik bozukluk nedenleri çok sayıda dramatik olaya bağlı olabilir. Genellikle aniden yaşanan kayıplar,   kendisini panik atak şeklinde fiziksel ve ruhsal bir savunmaya dönüştürebilir. Rahatsızlık hissi vermesi ve hayatı kötü etkilemesi nedeniyle panik bozuklukları nedenlerle beraber tedavi etmek gerekir.

Panik Bozukluk Nedenleri


Panik bozukluk nedenleri ve sonuçları birbirine bağlı olarak düşünülmelidir. Genel olarak nedenler şu şekilde sıralanabilir:

•    Aile içinden birini kaybetmek: Ölüm ve ayrılıklar kaybetme duygusunu artıracağı için güven duygusunu da ortadan kaldırmaktadır.  Birinci dereceden yakınlarını çocukluk döneminde kaybedenler panik atak sürecini daha farklı yaşayabilmektedir.
•    Aile içinde sürekli şiddet görmek: Panik atak geçiren kişileri yakından ilgilendiren bir neden, aile içindeki şiddet eğilimli durumları sürekli yaşamaktır. Devam eden çatışma ve kavgalar, bir süre sonra ölüme dönüştüğünde kalıcı panik hasarlar verebilmektedir.
•    Biyolojik ve genetik yönden nedenler: Birinci dereceden akrabası panik atak olan kişilerin kendilerinin ve kız veya oğullarının da panik atak olma olasılığı yüksektir. Kan bağı sinir sistemini etkileyen bir durum olduğu için ruh hastalıkları açısından da belirleyici olabilir. Bu gibi durumlarda biyolojik nedenleri fark etmek ve suç aramamak gerekmektedir. Yaratılış nedenli panik atak olduğu bilinen kişiler tedavi de edilebilmektedir.
•    Çevresel etkenler: Çevresinde ruh hastalıkları ile mücadele eden kişilerde panik hastalık daha fazla görülmektedir. Kişiler özellikle çocukluk döneminde çevresindekilere göre kendisini tanımlayarak bazı davranış kalıpları geliştirir. Panik atak olan bir aile çevresi, okul çevresi nedeniyle zarar veren bir ruhsal durum meydana gelebilir. Davranışsal öğrenme olarak panik atak riskli bir durumdur.
•    Tıbbi olaylar: Yaşanan genetik değişiklikler, hormonlarla alakalı sorunlar, gebelik ve tıbbi durumlar panik atak nedeni olabilir. Hormon dengesizlikleri, düşük yapma, menopoza girme gibi etkenlerle, rahim alınması gibi durumlarla panik bozukluklar yaşanabilir. Önemli hastalıklar ardından, ameliyat durumları vs. de panik atak nedenleri arasındadır.
 

Panik Bozukluk Sonuçları


Panik bozukluk nedenleri kaynaklı yaşanan belirtiler ve sonuçlar hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Uzun süren panik bozukluk sonuçları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

•    Kaygı bozukluğu ve depresyon gibi daha ciddi  psikiyatrik sorunlara neden olabilir. Uzun süren ve tedavi edilmeyen panik atak sorunu derin problemlere neden olabilir.
•    Tıbbi bakım alma isteğinin sıklaşması, panik bozukluk sonuçları arasındadır. Fiziksel olarak ani bir rahatsızlık yaşama hissi, vücudun diğer yerlerinde bir sorun olup olmadığı konusunda merak uyandırır. Kişisel olarak rahatsızlığı gidermek için sıkça tedavi görme isteği uyanabilmektedir.
•    Panik bozukluk çeşitlerinden bazıları evden çıkma korkusu ile sonuçlanabilir. Bağlı bir durum olarak sosyal ortamlardan kaçma şeklinde de bir sonuç görülebilir. Panik atağı yaşayacakları alandan dolayı zarar görme korkusu, otomatik bir içe kapanma hissi doğurabilir.

Okul ve mesleki açıdan sorun yaşanabilir. Kabul görme konusunda endişeleri artan kişiler, intihara giden sonuçlarla bile karşılaşabilmektedir. Panik bozukluk nedenleri ve tedavisi için kliniğimize başvurarak daha fazla sonuç alabilirsiniz.

Daha fazlası için lütfen iletişim sayfamızda yer alan Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli whatsapp hattından bize ulaşın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Fenerbahçe Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi
    Fenerbahçe Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi için doğru adrestesiniz. Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin web sitesinde bu konu ile alakalı önemli verilere erişebilirsiniz, hemen ziyaret edin.
  • Kadıköy Kaygı Bozukluğu Tedavisi
    Psikiyatri Kadıköy araştırması içerisinde olan ve özellikle Kadıköy Kaygı Bozukluğu Tedavisi için hizmet almak isteyen tüm danışanlarımıza Psikolog Yusuf Yerli kısa süre içerisinde tedavi seçeneklerinden bizzat bahsetmektedir.
  • Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi
    Öfke durumunu her zaman olumsuz olarak düşünmemek gerekir, bu kavram sevmek, üzülmek gibi doğal bir duygudur, Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi için en yetkili ağızlardan bilgi almak ve danışmak için her zaman psikologlarımızdan bilgi edine
Whatsapp