Panik Bozukluk Tedavisi

Panik Bozukluk Tedavisi ile alakalı hazırlamış olduğumuz içeriğimize web sitemizden gözatabilir ve en iyi tedavi seçenekleri için Uzman Psikolog Yusuf Yerli´ye sitedeki numaralardan ulaşabilirsiniz. Panik bozukluk tedavisi fiziksel olarak yaşanan ruhsal sorunları gidermeye yönelik uygulanan birtakım çözüm süreçleridir. İlaçla veya psikolojik danışmanlık şeklinde panik bozukluk tedavisi olmak mümkündür. Panik atakla beraber yaşanan sorunu çözme yöntemleri her kişiye göre değişebilmektedir. 

Panik Bozukluğu Nedenleri


Panik bozukluk tedavisi öncesinde nedenleri bilmek en önemli kısımlardan biridir. Sorunu oluşturan ve tetikleyen etkenleri inceleyerek önlem almak sosyal bir destek anlamına da gelecektir. Beklenmedik anlarda fiziksel panik sorunu yaşayan kişiler genellikle nedeni fark etse de o anda yaşadıkları durum nedeniyle mücadele edemeyecek duruma gelmektedir.

Sürekli kaygı hissiyle gelen panik bozukluğu sinir hücrelerindeki hormonlar anormal çalışmaya başladığında olur. Beyindeki hormonlar yaşantıları düzenleyen duyguları da etkilediği için yaşanan sekte ardından fiziksel olarak bir tepkime yaşanır.

Günlük yaşantı devam ederken, panik bozukluk geçirildiğinde çarpıntı ile başlayan ve nefes almada zorlanma ve felç korkusuyla süren bir durum vardır. Bu durumun neden olduğu panik bozukluk yanlış yorumlarla daha da şiddetli hale gelebilir.

Panik bozukluk fiziksel olarak başlar ancak temelinde zihinsel olarak meydana gelen değişimler neden olur. Beyinden gelen düzensiz hormon akışıyla birlikte vücudun diğer kısımlarında da görülebilir.

Konu ile alakalı bilgi edinmek istediğinizde Psikolog Yusuf Yerli´nin sitede yer alan whatsapp hattına yazabilirsiniz.
 

Panik Bozukluk Tedavisi Yöntemleri


Panik bozukluk tedavisi olmak ilaç ve konuşma tedavisi yanında bireysel çabalarla bütün olarak sürdürülmektedir. Bilişsel davranışçı tedavi en etkili yöntemler arasındadır. Etkileşime ve yüzleşmeye dayalı bilişsel tedaviler, gerekli görüldüğünde ilaç tedavisi ile desteklenebilmektedir.

Bilişsel Davranışçı Panik Bozukluk Tedavisi

Panik bozukluk tedavisi bilişsel davranışçı yöntemlerle tedavi edilecekse hastanın yanlış bilgi ve inançları hedef alınır. Genellikle korku nedenine odaklanma ve bununla baş etmeyi sağlamaya odaklanan tedavi süreci vardır.

Panik atak hakkında tanımlama hatalarını düzeltmek, önemli bir yol kat etmek anlamına gelecektir. Yaşadığı durumu doğru şekilde tanımlayan kişilerde iyileşme yüzdesi çok daha yüksek ve kolay gerçekleşmektedir.

Panik bozukluk sorunu yaşayan kişiler korkuları üzerine giderek daha fazla sosyal yaşamda yer alır. Panik nedenli yapılamayan etkinliklerin aşamalı olarak atlatılması hedeflenir.
 

İlaçla Panik Bozukluk Tedavisi


İlaçla panik bozukluk tedavisi için beyin hücreleri hedef alınarak bozuk hormon faaliyetleri düzenlenebilmektedir. Önleyici ilaçlar sayesinde kişinin panik atak geçirmesi olasılığı çok daha azalacaktır. Panik bozukluğa iyi gelen ilaçlar için kişinin diğer kullandığı ilaçlar da dikkate alınarak uzman görüşü ardından reçete yazılır.

Panik bozukluk ilaçla tedavi edilecekse doğru ilaç seçimi ardından bir dozla başlangıç aşaması sağlanmış olur. Bu sürede rutin kontrolleri devam ettiren hastalar, gereken durumda dozu artırabilecektir. İlerleyen dönemlerde yapılan kontroller ardından ilaç tedavisi sonlandırılabilir. Genellikle bir sene kadar ilaç tedavisinin sürmesi gerekir.

İlaç tedavisi tamamlandığı anda birden ilacı kesmek yerine azaltarak tamamen kullanmamaya başlamak gerekir. Hormon dengesi yeniden kendi düzenine kavuşurken tekrar şok geçirmeden yeni duruma alıştırılmalıdır. Kliniğimize başvurarak panik bozukluk tedavisi hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.
 
Konu ile alakalı randevu talebinde bulunmak için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile irtibata geçebilirsiniz. Türkiye´nin önde gelen psikologları arasında yer alan Yusuf Yerli´nin web sitesinde kısa bir gezintiye çıkabilir ve whatsapp hattından hemen bilgi alabilirsiniz.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Takıntı Hastalığı Neden Olur?
    Çalışmalar sonucunda hastalığa; genetik ve çevresel faktörlerin sebep olduğu düşünülür. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken psikolojik hastalıklardan biridir.
  • Ataşehir Kaygı Bozukluğu Tedavisi
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile sizlerde sorunlarınızdan kısa sürede arının. Yüz yüze terapi seçeneğini sunan psikologumuz size Ataşehir Kaygı Bozukluğu Tedavisi için en iyi seçenekleri sağlamaktadır.
  • İstanbul Yaygın Anksiyete Bozukluğu
    Psikolog Yusuf Yerli ile İstanbul Yaygın Anksiyete Bozukluğu konusu hakkında bilgilerin bulunduğu bu içerik sizler için hazırlandı, hemen web sitemizi ziyaret edin.
Whatsapp