Panik Bozukluk Yaşayanlar

Panik Bozukluk Yaşayanlar ile alakalı bilgilendirici yazının yer aldığı bu içeriğe gözatabilirsiniz, Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli sizler için bu içeriği hazırladı. Ruhsal bir hastalık olan panik bozukluk yaşayanlar geçirdikleri panik atakları farklı ve yanlış yorumlayarak kendilerini değişik bir ruh hali içerisinde bulmaktadırlar.

Panik bozukluk yaşayanlar birkaç defa panik atak geçirdiklerinde bunun sürekli devam edeceğini düşünürler. Bunun yanı sıra patik ataklar sonucu kişilerde yoğun bir üzüntü ve korku oluşmaktadır.
Daha sonra üst düzey kaygıyla birlikte çıldırma, ölme ya da felç kalma korkusu yaşamaktadırlar. Araştırma sonuçlarına göre genel olarak kişiler panik bozukluğunu 20’li yaşlarda yaşamaya başlamaktadırlar.
Ayrıca panik bozukluğuna erkeklere göre kadınlarda 2-3 kat daha fazla rastlanmaktadır. Panik bozukluğu hastalığının tedavisi mümkündür. Panik ataklar herkeste farklı şekilde görülmektedir. Bu sebeple panik bozukluğu yaşayan kişilerde bu süreci farklı şekilde yaşamaktadırlar.

Panik Bozukluk Yaşayan Kişiler Hangi Durumlarla Karşılaşır?


Panik bozukluk, kendini tekrarlayan panik ataklar sonucunda kişilerde oluşan kaygı, korku, endişe gibi duyguların kişinin günlük yaşamını değiştirerek bozmasıdır.
Panik atak ve panik bozukluk birbirinden farklı hastalıklardır.  Panik atak tekrarlamayabilirken panik bozukluk tanısı koyulan kişilerde panik ataklar tekrarlamaktadır.
Panik bozukluğu yaşayan kişiler, kalp krizi geçirip ölme, çıldırma, felç geçirme gibi hislere kapılarak sürekli bir korku ve üzüntü halindedirler.
Panik bozukluğu yaşayanlar kendisini ve çevresini garip ve değişik hissettikleri için kontrollerini kaybetmekten korkmaktadırlar. Hatta çıldırmaya başladıklarını düşünerek çevresine zarar vermekten korkmaktadırlar.
Panik bozukluğu yaşayan kişilerde tekrarlayıcı panik ataklarının yanında kişilerin günlük işlevselliğinin bozulmasıdır. Panik bozukluğu tanısı koyulması için kişilerin birden çok panik atak geçirmeleri gerekmektedir.
Panik bozukluğu yaşayan kişiler aynı zamanda panik atakların tekrar geleceğini düşünerek bir beklenti ve korku halindedirler.

Aklınıza takılan hususların tamamı için web sitesindeki whatsapp hattından uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Psikolog Yusuf Yerli ile sizlerde sorunlarınızdan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.
 

Panik Bozukluk Yaşayanlarda Görülen Semptomlar Nelerdir?


Panik bozukluğu yaşayan kişiler geçirdikleri panik ataklar neticesinde farklı semptomlar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu semptomlar kişileri korku, kaygı ve sıkıntılara sevk etmektedir.
Panik atağında görülen semptomlar şunlardır; Nefes alamama, yüz kızarması, terleme, titreme, çarpıntı, karıncalanma, göğüs ağrısı vb.
Panik bozukluğu yaşayan kişilerde bu durumlarla karşılaştığı ara ara karşılaştığı için bu durumun tekrarlayacağını düşünür ve gergin, huzursuz ve endişeli olurlar.
Panik bozukluğu yaşayan kişilerde ataklar farklı yer ve zamanlarda geldiği için kişilerin kaygı düzeyi daha artmaktadır. Hatta atakların sıklığı kişileri kontrolünü kaybetme korkusu ile baş başa bırakmaktadır.
 

Panik Bozukluğu Tedavi Yöntemleri


Panik bozukluğunun semptomlarını yaşıyor ve doktora gittiğinizde biyolojik olarak bir teşhis koyulamıyorsa panik bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebeple vakit kaybeden bir kliniğe başvurmalısınız.
Panik bozukluğu ilaç tedavisi ve bilişsel- davranışçı psikoterapi ile tedavi edilmektedir. Panik bozukluğunda erken teşhis önemlidir. Başarılı tedavi edilebilen bu hastalık için kliniğimizden hizmet alarak hastalık sürecini daha az sıkıntı ile atlatabilirsiniz.

Kliniğimizde kişiye özel ilaç tedavisi ile panik bozukluğu yaşayanlar için üstün hizmetler verilmektedir. Aynı zamanda bilişsel davranışçı psikoterapi tedavisi de psikiyatristlerimiz tarafından hastalarımıza sunulan önemli bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Sizin için en uygun tedavi yöntemlerini öğrenebilmek adına Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye hemen web sitesindeki whatsapp hattından ulaşın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Kişilere Karşı Nasıl Davranmak Gerekir?
    Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Kişilere Karşı Nasıl Davranmak Gerekir? Sorusunun yanıtını sizler için kişisel web sitemizde yanıtladık. Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye siteden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Ergenlerde Obsesif Kompulsif Bozukluğu
    Ergenlerde Obsesif Kompulsif Bozukluğu tedavi süreçleri hakkında bilgi almak ve işin uzmanı ile doğru adımları atmak istiyorsanız sitemizde yer alan numaramızdan bize ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Takıntı Hastalığı Neden Olur?
    Çalışmalar sonucunda hastalığa; genetik ve çevresel faktörlerin sebep olduğu düşünülür. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken psikolojik hastalıklardan biridir.
Whatsapp