Psikoterapi Sürecinde Gizlilik Hakkında Merak Edilenler

Psikoterapi Sürecinde Gizlilik Hakkında Merak Edilenleri siz değerli ziyaretçilerimiz ile web sayfamızda paylaştık. Hemen inceleyebilir ve merak ettikleriniz için hemen Whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli sizlere hizmetlerini tamamen gizlilik şartlarına bağlı kalarak, mahremiyet etik değerlerine uygun olarak sağlayabilmektedir.

Terapide Konuşulan Herşey Gizli Mi Kalıyor?

Gizlilik bir psikologun ve psikoterapinin en önemli etik kuralıdır. Açık ve dürüst bir biçimde davranış içerisinde bulunulan psikoterapi ortamında kişinin içini dökmesi adına güven ve rahatlık sağlanılmalıdır. Psikologlarımız sizlere ilk görüşmesinde gizlilik politikalarını ve kişisel bilgilerinizin ne şekilde ele alınacağını açıklayacak yazılı veya sözel bir bilgilendirme yapacaklardır. Tüm bilgileriniz özel durumlar haricinde korunmaya devam edecektir.

Bir Psikolog Tarafından İznim Olmadan Özel Bilgilerim Paylaşılabilir Mi?

Bazı özel hallerde psikologlar danışanına ait bilgileri palaşabilmektedir. Bu istisnai durumlar danışanın kendine zarar vermesi ( intihar ) veya bir başkasına zarar verme durumu, aile içi şiddet, çocuk, yaşlı ve engellilere yönelik istismar ve ihmal halleri ve ayrıca Mahkeme kararları gibi durumlardadır.

Bunlardan en önemlilerini madde madde sıralayacak olursak;

* Danışanın kendisinde intihar tehtidleri bulunduğunda,
* Danışanının başka bir kişiye karşı öldürme ve zarar verme tehdidinde bulunduğunda,
* Danışanın aile bireylerinden birinin bireyin intihar eğilimi olduğuna dair belirgin bir uyarısı bulunduğunda,
* Danışanın çocuğa, yaşlıya istismar ve tecavüz ile alakalı bir davranışı açıklandığında,
* 18 yaş altındaki danışanların başına gelen cinsel ilişkiye zorlanma, tecavüz veya çocuk istismarı gibi hallerde yer alan suç unsurunun meydana geldiğini bahsettiği hallerde,
* Danışanın 65 yaşın üzerinde olduğu ve başına gelen cinsel, duygusal yada fiziksel olarak istismarın bahsi geçtiğinde,
* Terapist ile danışan kişinin görüşmelerinde hastaneye sevk edilmesi gerektiği kanısı oluştuğunda,
* Mahkemelerden alınan kararlar ile bilgi verilmesi zorunlu kılındığı hallerde,
* Kişinin bilgilerinin kendilerine yada 3. kişilere verilmesi talep edildiğinde,
* Danışanın psikoloğa karşı açtığı dava hallerinde,
* Danışanın başına gelen bilişsel yada duygusal hasarları sunabilmesi için terapistten tanıklık istenildiğinde bilgiler verilebilmektedir.

18 Yaş Altındayım Psikologum Aileme Bilgi Verir Mi?

Psikologlar her daim gençlerimizin duygu ve düşüncelerini aktarırken kendilerini rahat hissetmelerini isterler. Herkesin mahremiyetine saygı göstermeye özen göstermekteyiz. İlk psikolog ziyaretlerinizde çocuk, ebeveyn ve psikolog mahremiyetine ilişkin temel kuralları tartışmak üzere birlikte oluruz.Bu görüşme sırasında ebeveynler ve çocuklar psikologlara ne tür bilgilerin paylaşılabileceğine birlikte karar verir ve nelerin gizli olacağına tam olarak karar verilir.

Psikoterapi Tedavim Hakkında Hangi Bilgileri Paylaşabilirim?

Tamamen size kalmış bir konudur. Ailenize, arkadaşlarınıza bir psikolog ile görüştüğünü söylemenizde özgürsünüzdür. Bilgi paylaşımı konusu tamamen size kalmış bir konu olacaktır. Bilinmelidir ki; Psikologlar başkaları ile paylaşmayı seçtiğiniz bilgilerden bağımsız bir şekilde her zaman gizliliğinizi korumak ile etik olarak yükümlüdürler.

Psikologlar genellikle sizlerin yazılı onayı olmadan başka kimse ile iletişim kuramazlar.

Gizlilik yada bir psikoloğun yasal bir şekilde hangi bilgileri ifşa etmesi ile alakalı konularda bir endişeniz bulunuyorsa bunu daima psikoloğunuz ile görüşmelisiniz.

Özellikle danışanın, paylaştığı her ne olursa olsun, bu bilgilerin ona zarar verecek bir şekilde kullanılmayacağını hissetmesi, buna inanması gerekir.

Daha fazlası için ve aklınıza takılan soruların yanıtları için her zaman Psikologlarımıza WHATSAPP hattı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Kişilere Karşı Nasıl Davranmak Gerekir?
    Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Kişilere Karşı Nasıl Davranmak Gerekir? Sorusunun yanıtını sizler için kişisel web sitemizde yanıtladık. Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye siteden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Panik Bozukluk Yaşayanlar
    Panik Bozukluk Yaşayanlar ile alakalı bilgilendirici yazının yer aldığı bu içeriğe gözatabilirsiniz, Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli sizler için bu içeriği hazırladı.
  • İngiltere Türk Psikolog
    İngiltere Türk Psikolog sayesinde kendi ana dilinizde terapi alabilir, online görüşme yapabilirsiniz. Uzman Klinik Yusuf Yerli´ye web sitesinde yer alan whatsapp hattından hemen ulaşarak bilgi alın.
Whatsapp