Saç Sağlığı ve Psikoloji

En önemli aksesuarımız olan saçlarımızın dökülmesi psikolojimizi etkilediği gibi saç kayıplarının nedenleri de psikolojik olabilmektedir. Saç dökülmesinin her birey üzerinde farklı etkileri olmaktadır. Özellikle saç kayıplarının yaşattığı duygusal etkiler zorlayıcı olabilmektedir. Kişinin kaygı düzeyinin yüksek olması kişinin bedensel fonksiyonlarına yansır. Özellikle anksiyete (kaygı) bozukluklarında kalp çarpıntısı, mide bulantısı, nefes almakta güçlük, huzursuzluk gibi etkileri olmakla beraber uzun süreli kaygı bozukluklarında saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Aynı durum depresyon hastaları içinde geçerlidir. Depresyon hastalarında mutsuzluk, isteksizlik, öz bakımda azalmalar kişide saç kayıplarına sebebiyet vermektedir.

Aynı zamanda psikolojik kökenli olmayan saç kayıpları da kişide psikolojik hastalıkları meydana getirmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin en çok etkilendiği durumlara bakacak olursak birinci sırada gençliğin sonu gibi algılanması ve yaşlanma kaygısını görüyoruz. Saç dökülmesi kadınlarda da erkeklerde de daha olgun görünmeye neden olmakla birlikte pek çok kişi tarafından; gençlik döneminin, canlılığın, çekiciliğin bitmeye başladığının sinyalleri olarak yorumlanabilmektedir.

Saç dökülmesinin bir diğer psikolojik sonucu özgüven kayıdır. Saçlarına eskisi gibi şekil ve hacim verememek kişide özgüven sorunu ortaya çıkarmakta ve eskisi gibi sosyal ortamlara katılmakta güçlük çekmektedir. Fiziksel güzellik, kişilerin kendilerine duydukları özgüvenin önemli parçalarından biridir. Saç dökülmesi kişisel özgüveni ve kişinin kendine verdiği değeri belirgin olarak aşağıya çekmektedir. Pek çok araştırmada ileri düzeyde kellik sorunu olan kişilerin anksiyete ve depresyona daha yatkın oldukları gösterilmiştir. Ve bu durum sadece erkekler için geçerli değildir. İstatistikler saçları dökülen kadınların sürekli dökülen alanı kamufle etmek ya da durumu saklamak için çaba sarf etmeleri nedeni ile kendini ifade etmede, konuya odaklanmakta sıkıntı yaşadığını ortaya koymuştur. Saçları dökülen kişilerin dermatolojik tedavinin yanı sıra psikolojik destek almaları da büyük önem arz etmektedir. Anksiyete (kaygı) bozukluğu ve depresyon yaşayan kişilerin psikolojik destek alması saç dökülmelerinin önüne geçmek adına önemli bir adımdır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Panik Bozukluk Atakları
    Panik Bozukluk Atakları ile alakalı hazırlamış olduğumuz bu içeriğimize yakından göz atabilirsiniz, en iyi bilgilerin bulunduğu Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile irtibata geçebilirsiniz.
  • İstanbul Kaygı Bozukluğu Tedavisi
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile İstanbul Kaygı Bozukluğu Tedavisi hakkında kısa süre içerisinde bilgi sahibi olun. Hızlı süreçler ve online randevu seçenekleri ile sizlerin hizmetindeyiz.
  • Online Randevu Alın
    Web sitem üzerinden online olarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz. Linke tıklayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.
Whatsapp