Takıntı Hastalığı Nasıl Geçer?

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye ait olan kişisel web sitesinde Takıntı Hastalığı Nasıl Geçer? sorusunun yanıtın bir kısmını ele alıyoruz, inceleyebilir ve anında randevu talebinde bulunabilirsiniz. Takıntı hastalığı nasıl geçer tedavi konusunda yardım arayan kişiler tarafından sorulabilir. Kontrol edilemeyen korku, imge ve düşünceler, OKB rahatsızlığında önce kişiyi sonra da çevresindeki kişileri rahatsız etmeye başlar. Sürekli olarak aynı düşüncelerin tekrar edilmesi sonucunda kişilerde; gerginlik, kaygı ve endişe durumları meydana gelir. Bu durumların hepsi kişide zorunlu hale gelmeye başlar ve zorunluluklarını ortadan kaldırmak adına yaptığı her şey bir düzen haline gelir.

En uygun bilgiler, uzman görüşü ve sorularınızın yanıtı için sitemizde yer alan WHATSAPP hattımızı kullanabilirsiniz.


Takıntı Hastalığı Teşhisi


Kişinin OKB konusunda duyduğu şüphe ve düşünceler bulunuyor ise en kısa sürede doktora gitmesi gerekir. Obsesif Kompulsif Bozukluk, laboratuvar testleri gibi testler sonucunda ortaya konulmaz. Konu hakkında eğitim almış olan doktorun, kişinin yaşadığı belirtileri ve sebep olabilecek durumları öğrenmesi gerekir. Gerekli bilgi akışı gerçekleştirildikten sonra doktorun değerlendirmesine göre teşhis konulabilir. Her ne kadar belirtilerine internet üzerinden ulaşmak mümkün olsa da her belirti OKB sebepli olmayabilir. Benzer zihinsel rahatsızlıklarda aynı belirtiler gözlenebilir. Her zaman uzman kişilere danışmak daha güvenlidir.

Takıntı Hastalığı Tedavileri

Takıntı hastalığı nasıl geçer sorusu için doktordan destek alınmalıdır. Ergenlik döneminden sonra hastalığa sahip olan kişiler, hastalığın farkına kolayca varabilir. Bu durumda destek almak için kendini ikna etmeyi başarmalıdır. Kişiler içinde bulundukları düşünce sirkülasyonu nedeniyle dışarı açılma konusunda endişe duyabilir. Bu nedenle uzun bir süre hastalığı saklamak için çaba gösterebilir.

Doktora danışan kişi, öncelikle durumu hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapar. Doktorun sorduğu sorulara cevap verilerek gerekli değerlendirmeler yapılır. Hastanın durumuna göre uygun olan tedavilere karar verilir. Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığı tedavisinde ilaç tedavisi ve davranış terapileri uygulanır. İleri seviye hastalığa sahip olan kişiler için daha farklı ve cerrahi tedaviler uygulanır. Tedavi sürecinde hem ilaç tedavisi hem de terapilerin beraber uygulanması oldukça faydalıdır. İyileşme konusunda daha sağlam adımlar atılmasını sağlar.

Takıntı Hastalığı İlaç Tedavisi

Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisinde ilaç kullanımına gerek duyulduğu zaman selektif serotonin geri alım inhibitörleri ve trisiklik antidepresanlar kullanılabilir. Kişinin hem ilaç tedavisine hem de davranış terapisine yanıt vermemesi durumunda beyin cerrahisi ya da eloktrokonvulsif terapi uygulanabilir. Eloktrokonsulsif tedavi, kişinin beynine elektrik şoku verilir. Elektro şoklar sebebiyle kişinin beyninde oluşan nöbetler sayesinde nörotransmitterlerin salınması sağlanır.

Takıntı Hastalığı Davranış Terapisi


Takıntı hastalığı, günlük yaşamda yapılan birçok aktiviteyi, bir nesneyi veya düşünceyi aşırı derecede tekrarlamak veya sürekli kontrol etmek gibi takıntılı davranışlar sergileyerek karakterize edilen bir zihinsel bozukluktur. Bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini düşürebilir ve sosyal hayatını etkileyebilir.

Takıntı hastalığı olan kişilerin yaşamlarında bazen işlevsellik kaybı görülebilir. Bu nedenle, hastaların bu hastalığı tedavi etmek için profesyonel yardım alması önemlidir. Takıntı hastalığı psikologu, takıntılı davranışlar gösteren hastalara destek vermek ve onları tedavi etmek için özel olarak eğitilmiş bir psikologdur.Takıntı hastalığı psikologu, hastalığın semptomlarını ve nedenlerini anlamak için hastalarla bire bir görüşmeler yapar. Bu görüşmeler sırasında, hastaların takıntılı davranışlarının türünü, ne zaman başladığını, ne kadar sıklıkla yapıldığını ve ne zaman arttığını öğrenirler. Ayrıca, hastaların duygusal durumları, hayat olayları, stres seviyeleri ve kişisel özellikleri de değerlendirilir.

Takıntı hastalığı psikologları, hastaların yaşamlarını yeniden düzenlemelerine ve bu hastalığın etkilerini azaltmalarına yardımcı olmak için çeşitli teknikler kullanırlar. Bu teknikler arasında bilişsel davranış terapisi, maruz bırakma terapisi, stres yönetimi, gevşeme teknikleri ve aile terapisi gibi yöntemler yer alabilir.Bilişsel davranış terapisi, hastaların zihinlerindeki düşünceleri ve duyguları tanımlamalarına yardımcı olur ve daha sağlıklı düşünceler ve duygular geliştirmelerine yardımcı olur. Maruz bırakma terapisi, hastaların korktuğu veya endişe duyduğu şeylere maruz bırakılmasını içerir ve bu şekilde hastaların korkuları azaltılabilir. Stres yönetimi teknikleri, hastaların stres seviyelerini azaltmalarına yardımcı olur. Gevşeme teknikleri, hastaların vücutlarını rahatlatmalarına ve daha iyi bir ruh haline sahip olmalarına yardımcı olur. Aile terapisi, hastaların aileleriyle birlikte tedavi edilmelerini ve aile dinamiklerindeki sorunların ele alınmasını içerir.

Takıntı hastalığı nasıl geçer cevaplarından biri de davranış terapileridir. İlaç kullanımı olmadan kişilerin bireysel olarak uyguladıkları yöntemlerdir. Korku duydukları duygu ve düşünceler ile yüzleşmeye yardımcı olur. Korkuların üzerine gidilmesi, hastanın hayatına daha rahat bir şekilde devam etmesine yardımcı olur. İlaç tedavisi konusunda özen gösteren hastalar, terapiler yardımı ile çok daha hızlı bir şekilde ilerleme kaydedebilir. Terapilerde cesaretli olmak son derece önemlidir. Takıntı hastalığı sonucu kişilerin hayatlarında meydana gelen olumsuzlukların üstesinden gelme konusunda yardımcı olur.

Detaylı bilgi, randevu ve diğer talepleriniz için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye hemen ulaşın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Üsküdar Kaygı Bozukluğu Tedavisi
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile Üsküdar Kaygı Bozukluğu Tedavisi için destek almak çok kolay! Yakın bir bölgede yer alan kliniğimizi hemen ziyaret edebilir veya online terapi yöntemi ile destek alabilirsiniz.
  • Kaygı Bozukluğu Belirtileri
    Kaygı Bozukluğu Belirtileri ile alakalı erişmek istediğiniz tüm verilere, tüm detaylara bu sayfadan erişebilir ve merak ettikleriniz için ise Uzman Klinik Psikolog Yusuf YERLİ´den hemen bilgi alabilirsiniz.
  • Bağdat Caddesi Anksiyete Bozukluğu Tedavisi
    Günlük hayatınızdaki olumsuzluklar ve karşılaştığınız olaylar korku ve kaygı hislerini yaygın olarak yaşamanıza neden olacaktır. Ancak bu tarz durumları normal düzeyde yaşamanız son derecede olası olsa da herhangi bir neden yokken gel
Whatsapp