Takıntı Hastalığı Tedavisi

Takıntı Hastalığı Tedavisi ile alakalı bilgi almak ve en uygun seçenekleri öğrenmek için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin kurumsal sitesinde yer alan irtibat numaralarını hemen arayabilirsiniz. Takıntı hastalığı tedavisi zihinsel olarak yaşanan Obsesif Kompulsif Bozukluk rahatsızlığı sonucunda başvurulan yöntemlerdir. Kişinin sürekli olarak takıntılı halde tekrar eden düşünceleri sonucu oluşur. Bu duruma obsesyon adı verilir, obsesyon kişiyi rahatsızlık veren bir durumdur. Sürekli olarak kendini rahatlatmaya ve farklı aktivitelerde bulunmaya çalışılır.

Takıntı Hastalığı Nedir?

Anksiyete türü hastalıklardan biridir, Obsesif Kompulsif Bozukluk takıntı hastalığı olarak bilinir. Kişiyi tekrarlayan düşünceler ve davranışlar arasında bir döngüde kısıtlayan bir durumdur. Kontrol edilemeyen ve endişeye sebep olan düşünce, görüntü ve korkular sebebiyle huzursuz olunur. Huzursuzluk sonucunun tekrar etmesi sebebiyle kişide anksiyete meydana gelir ve belirli durumlar rutin haline gelmeye başlar. Zihinleri içinde yer edinmiş olan ritüelleri gerçekleştirmek zorunda olduklarını düşünebilirler. Takıntı haline getirilen düşüncelerden uzaklaşmak için farklı ritüeller geliştirilir.

Takıntı Hastalığı Tedavisi Nedir?


Kendi kendine geçmeyecek bir hastalık olması sebebiyle, kişinin tedavi olması şarttır. Takıntı hastalığı tedavisi iki farklı yöntem ile yapılabilir. Bilişsel davranış tedavisi ve ilaç tedavisi olarak ayrılır. Davranış tedavisinde asıl amaç; kişinin kendi oluşturduğu ritüeller dışında korkuları ile yüzleşmelerini sağlamaktır. Korkuları ile karşı karşıya gelen kişi anksiyete konusunda daha iyi bir noktaya gelir. OKB sonucunda kişi, abartılan düşünceler içinde olduğu için bu tarz terapiler ile bu düşüncelerin azaltılması sağlanır.

Takıntı Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?


OKB tedavisi alan kişiler normal ya da normale yakın bir şekilde hayatlarını sürebilir. Hastalığın erken teşhis edilmesi, tedavi sürecini kısaltabilir. Hastada ilaç tedavisi uygulanıyor ise iyileşme etkileri 15 ile 20 gün arasında görülmeye başlanabilir. Gerekli olan klinik yanıtın alınması için 8 ile 12 hafta arasında bir süreye ihtiyaç duyulur. Hastanın durumuna göre doktorun antidepresan kullanılmasını uygun görmesi durumunda, 1 ile 2 yıl kadar kullanım gerekir. İlaç tedavisi uygulanırken, tedavi süresini azaltmak için aynı zamanda terapiler ile desteklenir.

Takıntı Hastalığı Tedavisinde Önemli Konular

Obsesif Kompulsif Bozukluk, geçmiş yıllarda kaygı bozukluğu olarak bilinmekteydi. Genetik, beyin görüntüleme ve tedavi yöntemleri bakımından kaygı bozukluğu ile benzerlik gösterse de bu hastalıkta temel sorun kaygı değildir. OKB tedavisinde kullanılan ilaçların 6 ile 12 ay olarak resmi olarak raporlanmıştır. Bu nedenle 6 ile 12 ay kullanılmayan ilaçlar sonucunda hastalığın tekrar etme riski bulunduğu gözlenmiştir.

Takıntı hastalığı tedavisi
olan hastaların ilaç ve terapilere direnç göstermesi durumunda nöromodülasyon terapi uygulanır. Beyin üzerinde hastalıktan etkilenen ya da anormallik gözlenen bölümde cerrahi olarak müdahale edilir. Elektrotlar yardımıyla belirlenen bölgede elektriksel olarak uyarımlar sağlanır. Nöromodülasyon yöntemlerinin bazılarında cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Bu yöntemeler yine Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisinde kullanılabilir. Kompulsiyon ve obsesyon semptomlarının şiddetlerinin değerlendirilmesi için
OKB testleri bulunur. Test sonucunda, uzman kişiler puan değerlendirmesi yapar. Hastalığı teşhis etmek için yararlı bir testtir. Test sonucuna göre kişi uzman bir kişi ile tedaviye başlayabilir.

Daha fazla bilgi ve detay için lütfen web sitemizde yer alan telefon numaralarımızdan Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye ulaşın.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Kaygı Bozukluğu Türleri
    Kaygı Bozukluğu Türleri ile alakalı bilgi aktarımı yaptığımız bu içeriğimize hemen gözatın! Uzman Klinik Psikolog Yusuf YERLİ kişisel web sitesinde "ANKSİYETE" ile alakalı bu içerik ziyaretçilerine sunulmuştur.
  • Takıntı Hastalığı Psikolog Desteği
    Takıntı Hastalığı Psikolog Desteği arayışında olanlar için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli en iyi seçenek olacaktır, web sitesinden bilgi sahibi olabilir ve anında profesyonel destek talep edebilirsiniz.
  • Psikoterapi Sürecinde Gizlilik Hakkında Merak Edilenler
    Psikoterapi Sürecinde Gizlilik Hakkında Merak Edilenleri siz değerli ziyaretçilerimiz ile web sayfamızda paylaştık. Hemen inceleyebilir ve merak ettikleriniz için hemen Whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz.