Takıntı Hastalığı Tedavisi

Takıntı Hastalığı Tedavisi ile alakalı bilgi almak ve en uygun seçenekleri öğrenmek için Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin kurumsal sitesinde yer alan irtibat numaralarını hemen arayabilirsiniz. Takıntı hastalığı tedavisi zihinsel olarak yaşanan Obsesif Kompulsif Bozukluk rahatsızlığı sonucunda başvurulan yöntemlerdir. Kişinin sürekli olarak takıntılı halde tekrar eden düşünceleri sonucu oluşur. Bu duruma obsesyon adı verilir, obsesyon kişiyi rahatsızlık veren bir durumdur. Sürekli olarak kendini rahatlatmaya ve farklı aktivitelerde bulunmaya çalışılır.

Takıntı Hastalığı Nedir?

Anksiyete türü hastalıklardan biridir, Obsesif Kompulsif Bozukluk takıntı hastalığı olarak bilinir. Kişiyi tekrarlayan düşünceler ve davranışlar arasında bir döngüde kısıtlayan bir durumdur. Kontrol edilemeyen ve endişeye sebep olan düşünce, görüntü ve korkular sebebiyle huzursuz olunur. Huzursuzluk sonucunun tekrar etmesi sebebiyle kişide anksiyete meydana gelir ve belirli durumlar rutin haline gelmeye başlar. Zihinleri içinde yer edinmiş olan ritüelleri gerçekleştirmek zorunda olduklarını düşünebilirler. Takıntı haline getirilen düşüncelerden uzaklaşmak için farklı ritüeller geliştirilir.

Takıntı Hastalığı Tedavisi Nedir?


Kendi kendine geçmeyecek bir hastalık olması sebebiyle, kişinin tedavi olması şarttır. Takıntı hastalığı tedavisi iki farklı yöntem ile yapılabilir. Bilişsel davranış tedavisi ve ilaç tedavisi olarak ayrılır. Davranış tedavisinde asıl amaç; kişinin kendi oluşturduğu ritüeller dışında korkuları ile yüzleşmelerini sağlamaktır. Korkuları ile karşı karşıya gelen kişi anksiyete konusunda daha iyi bir noktaya gelir. OKB sonucunda kişi, abartılan düşünceler içinde olduğu için bu tarz terapiler ile bu düşüncelerin azaltılması sağlanır.

Takıntı Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?


OKB tedavisi alan kişiler normal ya da normale yakın bir şekilde hayatlarını sürebilir. Hastalığın erken teşhis edilmesi, tedavi sürecini kısaltabilir. Hastada ilaç tedavisi uygulanıyor ise iyileşme etkileri 15 ile 20 gün arasında görülmeye başlanabilir. Gerekli olan klinik yanıtın alınması için 8 ile 12 hafta arasında bir süreye ihtiyaç duyulur. Hastanın durumuna göre doktorun antidepresan kullanılmasını uygun görmesi durumunda, 1 ile 2 yıl kadar kullanım gerekir. İlaç tedavisi uygulanırken, tedavi süresini azaltmak için aynı zamanda terapiler ile desteklenir.

Takıntı Hastalığı Tedavisinde Önemli Konular

Obsesif Kompulsif Bozukluk, geçmiş yıllarda kaygı bozukluğu olarak bilinmekteydi. Genetik, beyin görüntüleme ve tedavi yöntemleri bakımından kaygı bozukluğu ile benzerlik gösterse de bu hastalıkta temel sorun kaygı değildir. OKB tedavisinde kullanılan ilaçların 6 ile 12 ay olarak resmi olarak raporlanmıştır. Bu nedenle 6 ile 12 ay kullanılmayan ilaçlar sonucunda hastalığın tekrar etme riski bulunduğu gözlenmiştir.

Takıntı hastalığı tedavisi
olan hastaların ilaç ve terapilere direnç göstermesi durumunda nöromodülasyon terapi uygulanır. Beyin üzerinde hastalıktan etkilenen ya da anormallik gözlenen bölümde cerrahi olarak müdahale edilir. Elektrotlar yardımıyla belirlenen bölgede elektriksel olarak uyarımlar sağlanır. Nöromodülasyon yöntemlerinin bazılarında cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Bu yöntemeler yine Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisinde kullanılabilir. Kompulsiyon ve obsesyon semptomlarının şiddetlerinin değerlendirilmesi için
OKB testleri bulunur. Test sonucunda, uzman kişiler puan değerlendirmesi yapar. Hastalığı teşhis etmek için yararlı bir testtir. Test sonucuna göre kişi uzman bir kişi ile tedaviye başlayabilir.

Daha fazla bilgi ve detay için lütfen web sitemizde yer alan telefon numaralarımızdan Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye ulaşın.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Kişilere Karşı Nasıl Davranmak Gerekir?
    Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Kişilere Karşı Nasıl Davranmak Gerekir? Sorusunun yanıtını sizler için kişisel web sitemizde yanıtladık. Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye siteden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?
    Uzman klinik psikolog Yusuf Yerli´nin kurumsal web sitesinde bugün siz değerli ziyaretçilerimiz için "Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?" sorusunun yanıtına yer vereceğiz.
  • Kadıköy Kaygı Bozukluğu Tedavisi
    Psikiyatri Kadıköy araştırması içerisinde olan ve özellikle Kadıköy Kaygı Bozukluğu Tedavisi için hizmet almak isteyen tüm danışanlarımıza Psikolog Yusuf Yerli kısa süre içerisinde tedavi seçeneklerinden bizzat bahsetmektedir.
Whatsapp