Yetişkinlerde (OKB) Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´nin web sitesinde Yetişkinlerde (OKB) Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi konusu ele alındı, hemen bu içerik aracılığı ile sizde bilgi sahibi olabilir, dilerseniz danışabilirsiniz. Psikolojik rahatsızlıklara karşın son dönemde yapılan medya yayınları ile bir farkındalık kazandırılmıştır. Bu farkındalık da beraberinde hastalıklar ile mücadele de yeni bir aşama kaydedilmesine yardımcı olmuştur. Sizler de bu konuda sahip olduğunuz rahatsızlıkları bir sağlık kuruluşuna bildirerek kısa bir süre içerisinde önlemlerinizi alabilirsiniz. En kısa sürede müdahale edilecek psikolojik rahatsızlıklar, fazla büyümeden kontrol altına alınabilmektedir. En doğru yöntemler ile sizler de bu hastalığı yenebilirsiniz.

OKB Nedir?

OKB, obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan bir ruhsal hastalıktır.

Obsesyon, kişinin zihnine girmesine engel olamadığı, zihninden uzaklaştıramadığı düşünce, fikir ve dürtülerdir. Kişinin isteği dışında gelirler, kişi tarafından mantıkdışı olarak değerlendirilirler ve yoğun sıkıntı ve huzursuzluğa yani anksiyeteye neden olurlar.

Ekibimizde bulunan profesyonel çalışma arkadaşlarımız ile bu hastalığa karşın çok ciddi tedavi yöntemlerimiz bulunmaktadır. Psikoterapi alanında çok ciddi atılımları bulunan, yurt içi ve yurt dışı referanslarıyla göz kamaştıran doktorlarımız bu anlamda sizleri hizmet vermektedir. Bugüne dek dahil olduğumuz birçok vakadan başarı ile ayrılmış olmamız da sizlere sağlayacağımız bir güvenin parçasıdır. OKB için psikolog manasında sizlere destek vermekteyiz.

Sizler de iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarımız üzerinden bizlere ulaşarak konu hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. En kısa süre içerisinde güler yüzlü ekip arkadaşlarımız sizlere gerekli bilgiyi verecek ve aklınızda bir soru işareti kalmayacaktır. Dilerseniz bizlere WhatsApp üzerinden de ulaşarak aklınıza takılan detayları iletebilirsiniz. Olabilecek en yakın zamanda sizlere bu konuda yardımcı olunacaktır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB-Takıntı Hastalığı)


OKB bünyede çok ağır hasarlar bırakabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de bu rahatsızlığa karşın zamanında müdahale edilmesi şarttır. Aksi taktirde ruhsal manada insanı kendine esir edebilecek bir takım süreçleri de beraberinde getirir. En kısa süre içerisinde OKB belirtilerine sahip insanların bir sağlık kuruluşuna başvurması ve tedavi görmesi gerekmektedir. OKB için psikolog arayışlarınızı ekibimiz ile başarılı bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

Ekibimizde profesyonel anlamda sizlere destek sağlamaktadır. Son derece yeni nesil yöntemler ile bu rahatsızlığa karşı mücadelemizi sürdürmekteyiz. Sizlerde bu konuda profesyonel kişilerce hazırlanmış program ve seanslardan faydalanmak isterseniz en kısa süre içerisinde bizlere ulaşabilirsiniz.

İletişim bölümü üzerinde yer alan telefon numaralarımızı kullanarak bizlere ulaşabileceğiniz gibi WhatsApp hattımız üzerinden de 7/24 aktif olarak bizlere ulaşabilirsiniz. En kısa süre içerisinde ekip arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacak ve konu hakkındaki sorularınızı memnuniyetle cevaplandıracaktır.
 

Obsesif kompulsif Bozukluk belirtileri


Obsesyon yalnızca ruhsal belirtilere sahip değildir. Fiziken de insanda ciddi sorunlar yaratabilecek bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu rahatsızlığa yakalanan arkadaşlarımızın hiç beklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyoruz. Aksi taktirde gelecek yıllarda çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Sizde veya çevrenizdeki herhangi bir kişide bu tarz semptomlar olduğu taktirde en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. OKB için psikolog anlamında sizlere destek vermeye hazırız.

 Obsesif kompulsif Bozukluk belirtileri

İnternet sitemiz üzerinde yer alan iletişim bölümümüz üzerinden bizlerle iletişime geçebilir ve konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. En kısa süre içerisinde sizlere gerekli destek sağlanacak ve konu hakkında aklınızdaki soru işaretleri giderilecektir.  Birçok insan zaman zaman çeşitli konularda evham, endişe ve takıntılara kapılabilir. Ancak çoğu kez günlük yaşam içinde ortaya çıkan bu duygular ile baş edebilir ve sorunlarımızı yaşamımızı etkileme noktasına varmadan çözüme ulaştırabiliriz. Ancak, takıntılı düşüncelerin günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük aktivitelerimizi kısıtlayacak düzeye gelmesi durumunda Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmelidir.

Bu obsesyonlar genellikle kirlenme, mikrop korkusu, simetri düzenleme, zarar verme korkusu gibi temalar etrafında döner. Örneğin, kişi sürekli ellerini yıkama ihtiyacı hissedebilir veya evdeki eşyaları simetrik bir şekilde düzenlemek zorunda olduğunu düşünebilir.

Kompulsiyonlar ise, obsesyonlardan kaynaklanan sıkıntı ve endişeyi gidermek veya azaltmak için yapılan tekrarlayıcı davranışlar veya zihinsel eylemlerdir. Örneğin, ellerini sık sık yıkamak, belirli bir düzeni sağlamak için eşyaları sürekli düzenlemek gibi.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk,
genellikle bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerle tedavi edilir. BDT, kişinin obsesyonlarına ve kompulsiyonlarına yönelik olumsuz düşünce ve davranış kalıplarını değiştirmeyi hedeflerken, ilaç tedavisi ise semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, OKB hastaları için psikososyal destek ve terapi de önemlidir. Bu destek, kişinin duygusal zorluklarını ve obsesyonlarla başa çıkma stratejilerini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk, takıntılı düşünceler ve tekrarlayan davranışlarla karakterize edilen ciddi bir ruhsal hastalıktır. Ancak, erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile bu hastalığın etkileri kontrol altına alınabilir ve hastalar normal bir yaşam sürdürebilirler.

Çok daha fazlası için sitemizde yer alan Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli sizlere 1 telefon kadar yakındır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Üsküdar Kaygı Bozukluğu Tedavisi
    Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli ile Üsküdar Kaygı Bozukluğu Tedavisi için destek almak çok kolay! Yakın bir bölgede yer alan kliniğimizi hemen ziyaret edebilir veya online terapi yöntemi ile destek alabilirsiniz.
  • Derin Kaygı Ne Demek?
    Kişinin ruh hali ilerlemekte ve derin kaygı bozukluğu ismi verilen bir psikolojik danışmanlık durumu ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerde yapılan gözleme göre en olası sorunları görürürüz
  • Panik Bozukluk Çeşitleri
    Panik Bozukluk Çeşitleri hakkında bu içeriğimizi inceleyebilir ve en iyi psikolog danışmanlık faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz uzmanımıza ulaşabilirsiniz.
Whatsapp