Zeytin Ağacı Dizisi ve Aile Dizimi (Hellinger Terapisi)

Ülkemizde yayımlanan en yeni diziler arasında "Zeytin Ağacı" dizisi dikkatimizi çekti. Konu başlığımız olan Aile Dizilimi´ne örnek olarak bu dizi üzerinden konuya giriş yapmak isteriz.

Türk televizyonlarında yayımlanan Zeytin Ağacı dizisinde kanser hastası olan bir kadının tamamen umutsuz bir şekilde bir dergiyi incelediği bölümde " KÖKEN AİLE AÇILIMI " kavramı dikkatini çekmektedir. Derginin bu kısmına göz atan kadın, ilgili yerin adresini alır ve bu konu hakkında terapi almak üzere yola çıkar. Aile Dizilimi Terapisine tanımadığı insanlardan oluşan bir grup ile katılan kadının terapide yer alan bir başka bir katılımcı tarafından temsilen seçilmesi ile devam eder. Zeytin Ağacı dizisinin sonraki dakikalarında ise kadında travma oluşturan duyguyu temsilen bir başka katılımcı daha seçilerek dinlenmeye devam edilir. Karın bölgesinde bir baskı hisseden kadın, aile öyküsünün tekrar hatırlanması ile gözünün önünde babasının öldürüldüğü anı, annesinin küçük yaşlarında senelerce "koca" görevi üstlendiği dönemlerin ve bu ruhsal yük ile senelerce bir yumru içerisinde tutulduğunun, şuanda ise kanser ile savaştığı ve kansere karşı verdiği mücadelenin sebebinin de bu travmanın ortaya çıkardığı bir yük ve birikmişliklerin olduğunun farkına vardığıdır. Dizide ele alınan aile dizilimi konusu ile aslında kişinin içindeki acıların, travmatik durumlarla yüzleşmesini, onunla barışmasını ve şefkatle yaşamış olduğu duyguları karşımıza çıkarmaktadır. Yapılan bazı dokunuşlar ile meydana gelen biyolojik rahatsızlıkta önemli ölçüde iyileşmeler olduğu görülmektedir.

Hayatımızda, günlük yaşantımızdaki psikolojik yada fiziksel rahatsızlıkların temelinin aslında AİLE DİZİLİMİ kavramına dayandığının ve bizler fark etmezsek de ailemizin kökenlerinde, geçmişinde yaşanan durumların, travmaların bizlere miras kaldığının ve bu mirasın önüne geçilmesi için terapi alınması gerektiğini bilmemiz gerekir.

Peki, Aile Dizimi Nedir?

Alman Psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya çıkarılan bu kavramda bireylerin iç dünyası, aile sistemi içindeki anlamlandırması ile alakalı olan ve bu duruma odaklanan terapiyi kapsıyor. Aile Dizilimi terapisine göre kişi artık bireysel olarak değil, bir bağlam içerisindeki bileşenler olarak görülüyor. Aile dizilimindeki en önemli unsur, kişinin toplumsal ilişkilerinde yada bireysel olan oluşumlardaki durumlardan etkilenmesi ve yapı taşının aile üzerine kurulu olması fikrini taşır. Yetişkin dönemlerimizde aldığımız kararlar, şuandaki problemlerin ve çözümler için şekillendirici etkiye sahip olacaktır.

Hellinger Terapisi olarak da bilinir, 1990´lı senelerde Almanya´da ortaya çıkan Hellinger Terapisi ele alındığında her ailenin kuşaklar boyunca birbirlerine görünmez bir bağ içerisinde bağlı olduğunu ortaya koyar ve bu anlayışa dayanarak hareket eder. Psikolojik rahatsızlıklar da bunlara dahildir. Psikolojik rahatsızlıkların bir çoğu içinden çıktığımız, bu günlere geldiğimiz kök aile yapısında oluşan sorunları içerir. Örneğin aile içi şiddet, intihar, cinayet, düşük durumu, annenin ve babanın rollerindeki uygun olmayan hareketlerde ve bozulmalardaki hususlar var ise bunların etkisi gelecek kuşakları da etkileyebilmektedir. Aile sıralamasında bir kopma olduğunda bu aile fertlerinin neredeyse tamamını etkiler. Psikolojik yapı üzerindeki etkilerinin kaçınılmazlığına çok uzun zamandır kimse itiraz etmemiştir.

Hayatımızdaki en ama en temel üyelik kurumunun aile olduğunu düşünürsek her bireyin kendi ailesinin içindeki dinamiklerinin belirlenmesi ile doğumu ve şekillendirilmesi birdir. Kişilerin içinde yaşadığı, büyüdüğü ailesinin yapısında kaosların, sorunların, çözümlenemeyen aile dinamiklerinin olduğu durumların tamamı problemlerin kaynağını karşımıza getirecektir. Aile kavramı sadece anne ve babayı yada kardeşleri kapsamamaktadır. Teyze, hala, dayı, büyükbaba, anneanne vb.. bir çok kişileri kapsamaktadır.

Aile Dizilimi Psikolojik Danışmanlık ve Terapi

Hellinger Terapisi ile alakalı bir çok bilgilendirme detayı bu içeriğimizde sizlere sunulmuştur. Toplum ve eğitim odaklı çalışmalarını sürdürmekte ve toplumumuzun çekirdeğini oluşturan gençlerimize, çocuklarımıza ve yetişkinlere destekolacak şekilde merak edilecek olan tüm bilgiler bu içerik ile aktarılmıştır..

Ayrıca sizlere konu ile alakalı bir önerimizde Bert Hellinger’in Türkçe’ye “Sevgi Düzenleri” adıyla çevrilen “Ordnung der Liebe” kitabıdır. Türkçe´de Ağır Kader olarak yer alan bu kitabı okumanızı önermekteyiz.

Psikologların aile dizilimindeki amaçları yaşam içerisinde yer alan, yaşanan krizlerin, kilitlenmelerin ortadan kaldırılması için çözümlerin üretilmesidir. Kişiler için aile dizilimi terapisi uygulanmakta ve kitlenmeleri çözüme ulaştırmaktayız.

Sitemizde yer alan tüm hizmet başlıkları ile alakalı bilgi edinmek istediğinizde ve bir şey danışmak istediğinizde iletişim sayfamızda yer alan numaramızı hemen arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

  • Fransa Online Psikolog Hizmeti
    Fransa´da Online Psikolog Hizmeti almak istediğiniz an, Uzman Klinik Psikolog Yusuf Yerli´ye sitesinde yer alan whatsapp hattı aracılığı ile ulaşmanız yeterli olacaktır.
  • Suadiye Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi
    Suadiye´de Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi için doğru adrestesiniz. Türkiye´nin önde gelen Psikologları ile hizmetlerimizi sunuyoruz, detaylı bilgi için bize sitemizden ulaşabilirsiniz.
  • Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?
    Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir? - Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi ile ilgili hazırladığımız bu önemli içeriği web sitemizden hemen inceleyin ve en uygun tedavi seçenekleri için bizi hemen arayın.
Whatsapp